2005. június. 24. 14:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 24. 14:46 Gazdaság

Amit a befektetőnek tudnia kell (prognózis június végére)

A piaci folyamatok ebben az időszakban egy jól kirajzolódó trend mentén mozogtak, ami a március végén kezdődött korrekció után ismét emelkedő nyereséggel örvendeztette meg a befektetőket. E heti ajánlatunkban a devizaalapú termékek vásárlását javasoljuk, mivel a trend hirtelen megtörésének időpontja ma még nem jelezhető előre.

Ezúttal egy kisebb szünet után a szokásosnál hosszabb időszakot felölelő eseményeket vizsgálunk. Az alapvető makrogazdasági helyzet továbbra sem változott, inkább a nemzetközi környezet változásai indukálták az árak emelkedését minden piaci szegmensben.

Az előző időszakban a jellemző tendencia az volt, hogy a dollár erősödése és az amerikai kötvények hozamainak emelkedése a feltörekvő piacokról való tőkekivonást generált. Ez a hatás azonban csak átmenetileg volt képes hatni, mivel a kötvényárak trendje megfordult a tengerentúlon és Európában, de a kockázatvállalási hajlandóság globálisan nem csökkent. Így a még mindig kimagasló hozamok/kamatok mellett a gyengébb forint, illetve más régiós devizák mellett ismét képes extraprofitot elérni az Egyesült Államokbeli és európai befektető.

Devizapiac. A devizapiaci eseményeket alapvetően a dollár erősödése határozta meg. A zöldhasú szárnyalását egyértelműen a kamatkülönbözet generálta, amely a FED agresszív kamatemelései nyomán alakult ki. Az ECB ezzel szemben továbbra sem változtatott az irányadó kamatán, amit az infláció alacsony szintjével és a gazdasági növekedés lassúságával magyaráz.

Az európai cégeket természetesen pozitívan érinti a gyenge euró, hiszen az öreg kontinens vállalatai jelentős részben exportra termelnek. Az utóbbi napokban azonban a trend megtörni látszik, aminek okai közt említhető, hogy az amerikai ikerdeficit-probléma egyre több elemzőt foglalkoztat, mint kockázati tényezőt. Közben az is egyértelművé vált, hogy az amerikai kötvény boom kifulladt, így ma ismét a feltörekvő piacok kerültek az érdeklődés középpontjába.





Ez a tendencia határozta meg a forint árfolyamát is a vezető devizákhoz mérten. Ismét növekedésnek indult a régióba áramló tőke, ezért a forint mellett a zloty, a cseh és a szlovák korona is erősödött. Ez a folyamat a korrekció előtti időket idézi, amikor nem volt fontos a befektetési döntések meghozatalakor a térségbeli országok makrogazdasági helyzete, kizárólag a kamatkülönbözet és a helyi devizák erősödése által biztosított extraprofit számított.



















A mai helyzetben azt látjuk, hogy a forint 245-ös EUR/HUF szintig erősödhet, de itt már ismét az idegen devizákban (EUR, USD) denominált értékpapírok, instrumentumok vásárlása javasolt.

Ennek oka, hogy a makrogazdasági helyzet továbbra sem biztató, a folyamatok továbbra sem mutatnak döntő változást. A mai piaci emelkedés ismét csak technikainak tekinthető, de azt meg kell jegyeznünk, hogy a folyamat még akár hónapokig is kitarthat. Ennek ellenére javasoljuk a devizaalapú termékek vásárlását, mivel a trend hirtelen megtörésének időpontja ma még nem jelezhető előre. Számításaink szerint év vége előtt minden valószínűség szerint kialakul a forint gyengülése és a kötvények hozamainak emelkedése.

A rövid lejáratok vételét ajánljuk (Oldaltörés)


Állampapírpiac. Az állampapírpiac a devizapiaci mozgásokkal párhuzamosan emelkedést produkált az utóbbi három hétben. Természetesen ezúttal sem volt minden egyes lejárati idő esetében egységes az árak emelkedése, de valamennyi lejárat jelentősen erősödött. A hétfőn végrehajtott kamatvágás indoklása is egyértelművé teszi, hogy nem a hazai gazdasági helyzet javulása, hanem a külső hatások tették lehetővé a monetáris lazítást.

Látható azonban, hogy az MNB Monetáris Tanácsa is megosztott a további kamatvágások szükségessége tekintetében. Ennek ellenére a piac máris beárazott egy újabb 25 bázispontos kamatvágást, ami annak köszönhető, hogy a dollár várható gyengülése további tőkét vonzhat a térségbe, ami újabb kamatvágásokat tesz lehetővé.





A leglátványosabb csökkenés a három éves szegmensben történt, itt a csökkenés mértéke május elejéhez mérten 100 bázispontot is elért, míg a többi lejáratnál 60-80 bázispontos hozamcsökkenés ment végbe. Tovább csökkent a lejáratok közti spread mértéke, ami a várakozásainknak megfelelő folyamat, de az általános hozamcsökkenés kissé meglepő fejlemény, mivel a kockázatvállalási hajlandóság növekedésére nem számítottunk ebben az időszakban.

Ajánlásunk így a rövid lejáratok vételét (3-6-12 hónap) tartalmazza, mivel a hozamok további csökkenésére már nem számítunk. Nem szabad elfelejteni, hogy a hozamfelár növekedése a fejlett piacokon csökkenő hozamok következménye, és azt sem, hogy a hitelminősítők közelmúltban történt leminősítése a korábbiaknál nagyobb kockázati prémiumot jelent az eddigiekhez képest.

Részvénypiac. A vizsgált időszakban a részvénypiac teljesítménye volt a leglátványosabb, hiszen 900 pontos emelkedés következett be korrekciós időszak után. Ma azt látjuk azonban, hogy a történelmi csúcs nem fog megdőlni, mivel a régió piacaival összehasonlítva hirtelen túlértékeltté váltak a hazai részvények.




Ma a részvények tartását tudjuk javasolni. Az ajánlás szerint amíg 18500 pontos szint felett tartózkodik a BUX, addig nem kizárt a történelmi csúcs sem (bár nem valószínűsítjük), de még egyértelmű eső trendről sem beszélhetünk. Az egyes részvényeket tekintve azt látjuk, hogy a Mol-t és az OTP-t is akvizíciós hírek lengik körül, mindkét céget török cégek vételével hozták kapcsolatba.

Az MTelekomról kivásárlási/kivezetési hírek terjengenek. Ezen hírek egyike sem megerősített, de fontos felhívnunk a figyelmet arra, hogy amikor nagyobb emelkedések után szárnyra kapnak ilyen – alapvetően pozitív – hírek, ezek a legtöbb esetben kacsának bizonyulnak.

Részletesebb ajánlásunk tehát MTelekom, Démász (csökkenő kamatok miatt felértékelődő osztalék), Richter (erősödő dollár pozitív hatása) vételét jelenti. A többi vezető részvény tartását javasoljuk.

Ajánlások (Oldaltörés)

Állampapír piac:

állampapírok:

- 0-1 év: vétel

Vállalati kötvények:

eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: vétel,

- USA részvények: tartás,

- Orosz részvények: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: MTelekom, Démász, Richter - vétel, Otp, MOL, Egis - tartás

Befektetési alapok:

ingatlan alapok vétele










zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.