2005. május. 12. 17:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. május. 12. 19:35 Gazdaság

Hamis húszezressel riogat a hálón keringő e-mail

Megtévesztésre alkalmas minőségű és kivitelű hamis húszezer forintos bankjegyek forgalomba kerüléséről számol be egy interneten köröző levél. A bankjegyek állítólag egy a korábban ismertetett hamisítványtól némiképp eltérő technológiával készültek és így eltérő tulajdonságúak. A hvg.hu megkeresésére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem kommentálta az esetet.

Az elektronikus levél szerint a hamis bankjegyek legfontosabb ismérve, hogy a pontatlan nyomtatás eredményeképpen a bankjegy nyomata kissé felcsúszott, s ez szabad szemmel is érzékelhető. A hamisítvány valódi kétezer forintos bankjegy felhasználásával készül olyan módon, hogy az eredeti nyomatot vegyi eljárással eltávolítják a bankjegy papírról - állítja a levél, amely szerint a fenti eljárás eredményeképpen a pénz papíralapanyaga nem mutat UV pozitív reakciót, tehát UV fényben hasonlóan viselkedik, mint az eredeti okmánypapír-alapú valódi papírpénz. UVA fényben jelzőrostok láthatók rajta, de a szokásosnál ritkább elrendezésben, mivel a felülnyomás elfed néhány eredeti rostot.

A levélben közölt kép az eredeti
bankjegy UVA-képéről
Nő és férfi esernyővel
Az eredeti, esernyős női és férfi alakot ábrázoló UV-nyomat a hamis bankjegyen nem látszik, helyette egy ovális, elmosódott, határozatlan körvonalú UV-nyomat látható, amely a kétezer forintos bankjegyek UV-képének (ovális mezőben kardot tartó kéz) a felülnyomáson átütő maradványa - áll az e-mailben. Elképzelhető olyan hamisítvány is, ahol ez a maradvány nem látszik, mivel a kétezer forintos bankjegyeknek létezik olyan sorozata, amely nem tartalmazza a fenti (ovális mezőben kardot tartó kéz) UV-nyomatot. A hamis pénznek egyetlen UV-reakciót mutató eleme sem változik UVB és UVC-fényben - állítja a levél. A bankjegyszámláló megállás nélkül átengedi, és valódiként számolja meg a hamis bankjegyet, szélessége ugyanis mérethelyes, hosszúsága pedig körülbelül egy milliméterrel rövidebb.

A levélben a hamis bankjegy
UVA-képeként közölt fotó
Ovális mező
Értesüléseink szerint az elektronikus levél már egy éve kering a hálón, és a hamis bankjegyet megvizsgálva nem is egy új típusról van szó. Úgy tudjuk, a bankjegy nem is nevezhető megtévesztő hamisítványnak a kérdéses húszezer forintos bankó, annyi eltérés van közte és az eredeti között. A készpénzforgalom biztonságát pedig - egyesek szerint - azért nem veszélyeztetik a hamis bankók, mert a forintpénztárosokat folyamatosan oktat-ják azok felismerésére. 

Az MNB szakértői az első negyedévben 1759 esetből származó 1837 darab, a forgalomból lefoglalt forintbankjegyhamisítványt vizsgáltak, ami jelentős - 40 százalékos - csökkenést mutat az előző év azonos időszakához képest. A hatóságok felderítő tevékenységének köszönhetően 11 esetben már a forgalomba hozatalt megelőzően sikerült a hamisítványokat lefoglalni. Nyomdai úton a forintbankjegyeket továbbra sem hamisítják, az összes vizsgált hamisítványt valamely irodai sokszorosító eszközzel (színes fénymásolóval, nyomtatóval) állították elő.

A hvg.hu megkeresésére a Magyar Nemzeti Bank nem kommentálta az esetet, illetve az elektronikus levelet. "Nem magyarázzuk a hetente-naponta az ország bármely részén felbukkanó hamis pénzek hírét. A készpénzforgalomról, emissziós tevékenységről  - így a hamisítások alakulásáról - az MNB  Negyedéves jelentésében, és az Éves jelentésben számolunk be" - mondta Pataki Tibor osztályvezető. 

zöldhasú
Hirdetés