9,4 százalékkal nőttek a nettó átlagkeresetek
A nemzetgazdaságban februárban a nettó átlagkeresetek 9,4 százalékkal, a bruttó átlagkeresetek 7,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A közlemény szerint ebben az időszakban a versenyszférában a bruttó nominális átlagkereset 7,3 százalékkal, a nettó átlagkereset 8,7 százalékkal emelkedett. A költségvetés területén februárban a nettó kereset 10,9 százalékkal, a bruttó 9,4 százalékkal nőtt.
A nemzetgazdaságban január-februárban a bruttó átlagkeresetek 17,5 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 16,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A versenyszférában a bruttó nominális átlagkereset 7,1 százalékkal, a nettó 8,5 százalékkal emelkedett.
A költségvetés területén - az ez évben egységesen januárban fizetett egyhavi külön juttatás miatt - a bruttó átlagkereset 36,2 százalékkal, a nettó átlagkereset 32,1 százalékkal növekedett. Ez utóbbi területen a jutalom és az egyhavi külön juttatás nélkül számított bruttó kereset növekedési üteme 7,6 százalék volt.
Egy hónappal ezelőtt a hivatal azt közölte, hogy 2005 januárjában nemzetgazdasági átlagban a bruttó átlagkeresetek 27,7 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 24,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A KSH ez utóbbi két adatot februárban módosította 26,2 százalékra, illetve 23,2 százalékra.
Az idén január-februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 164600 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 137200 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 230200 forintot kerestek.
A KSH közölte: január-februárban a bruttó nominális keresetek nemzetgazdasági szinten is kiemelkedően magas, 17,5 százalékos növekedésében a költségvetési szférában dolgozók egyhavi külön juttatása kifizetésének átütemezése játszott fő szerepet.
A jelentésben megjegyzik, hogy az előző év azonos időszakához mért változások torzításmentes mérésére a rendszeres keresetek alakulásának vizsgálata alkalmasabb. A jutalom, prémium, valamint külön juttatások nélkül számított kereset növekedési üteme a nemzetgazdaság egészében 7,1 százalék volt, ezen belül a vállalkozásoknál 7 százalékkal, a költségvetési intézményeknél 7,6 százalékkal emelkedtek az úgynevezett rendszeres keresetek.
A nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 106 ezer forint volt január-februárban: ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 74500 forint, a szellemi foglalkozásúaké 142000 forint, 16,5 százalékkal több az előző év azonos időszakához képest. Ebben szintén fontos szerep jutott a kifizetések átütemezésének.
A nemzetgazdasági szintű havi átlagos munkajövedelem 171500 forint volt, 17,2 százalékkal több az előző év azonos időszakinál. A munkajövedelem kereseten felüli része 2005. január-februárban munkavállalónként átlagosan 4 százalék volt a KSH szerint.
A hivatalnál elmondták, hogy már a 2005 januári adatközlésnél sem számítottak reálkereseti értéket, s ez így volt a februári kereseti számoknál is. Ennek oka, hogy az idén először januárban fizették ki a közszférában a plusz egy havi illetményt, s ez jelentősen megváltoztatta a bruttó, a nettó kereseti szinteket. Az így számított reálkereset nem adott volna az előző év azonos időszakával összehasonlítható értéket. Ezért negyedévente számítják, illetve közlik a reálkereseti adatokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.