2005. április. 08. 17:31 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 08. 17:42 Gazdaság

MG Rover: megindult a csődeljárás

A kinevezett csődgondnok szerint egyelőre nem látni, mennyi menthető meg a cégből. A tárgyalásokba bekapcsolódik a brit kormányfő is. A Fitch Ratings elemzése szerint a független, alacsony termelési volumenű autógyáraknak Európában nemigen van jövőjük.

   
Jóllehet még péntek délelőtt is bizonytalan hírek keringtek arról, hogy a cég ellen hivatalosan megindult-e a csődeljárás - a kormány szerint igen, a vállalat szerint még nem -, a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló szakértői kora délután megjelentek Longbridge-ben, és megkezdték a vállalat pénzügyi
helyzetének felmérését. Hétfőnél előbb bizonyosan nem várható döntés a cég sorsáról.
   
Az illetékes azt mondta: arra kérték az alkalmazotti állományt, hogy a jövő héten jelentkezzen munkára. A dolgozók képviselői szerint ugyanakkor nekik a cégvezetés azt mondta, hogy hétfőnél tovább nem tudja fizetni munkavégzésüket.
   
Péntek délután bejelentették, hogy személyesen bekapcsolódik a Rover sorsáról folyó tárgyalásokba Tony Blair brit kormányfő és Gordon Brown pénzügyminiszter is. 
   
Az MG Rovert, az utolsó független, teljesen brit kézben lévő autógyárat megpróbálták eladni a legnagyobb kínai autóipari csoportnak, a Shanghai Automotive Industry Corporationnek (SAIC), de a kínai vállalattal folytatott hosszas tárgyalások péntekre - állítólag éppen a hatalmas nyugdíjpénztári hiányról szóló hírekre - összeomlottak.
   
A Fitch Ratings európai hitelminősítő pénteken Londonban kiadott elemzése szerint a Rover példája mutatja, hogy a független, alacsony termelési volumenű autógyáraknak Európában nemigen van jövőjük.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.