2005. április. 04. 14:16 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 05. 14:19 Gazdaság

Összefog az ingatlanszakma a lakásmaffia ellen

Ellenőrző és felügyelő közhasznú társaságot hoz létre a lakásokkal elkövethető visszaélések visszaszorítása és az ingatlan szakma társadalmi megítélésének javítása érdekében a Magyar Ingatlanszövetség (Maisz).

A szervezet megbízás alapján az ingatlan adás-vétel, vagy bérlet tárgyát, annak forgalmi körülményeit, forgalomképességét, az ügyletben szereplő személyek ellenőrzését, az adminisztráció elvégzését vállalná és mindezek jogtisztaságáért felelősséget is vállallna - mondta Gerő Péter, a Maisz alelnöke.

Ennek során vizsgálnák a vevő hitelképességét, a szereplők okmányainak hitelességét, az ingatlan valós értékét, ami a banki hiteleknél és az esetleges visszaélések megelőzésében fontos. Az ügylet minden résztvevőjét teljes körűen tájékoztatnák az ügynöki díjról, az ügyvédi költségről, a földhivatali ügyintézésről, a fizetendő illetékekről, és a szerződéseket ellenjegyzését végző
ügyvéd, közjegyző jogosultságáról.

Borsi László, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) elnöke bejelentette, hogy támogatják a kezdeményezést. A tervezett intézkedések kizárják az ingatlanokkal kapcsolatos virtuális pénzmozgásokat, kiszűri a személyek okiratainak hamisságát, megakadályozza a az ügylet során jogosulatlan személyek közreműködésért - véli Borsi.

A szervezet működéséhez szükséges a Magyar Ügyvédi Kamara, a Közjegyzői Kamara, a Belügyminisztérium adathivatala és az adatvédelmi biztos támogatása is. A létrehozandó közhasznú társaság az OLÉH háttérintézményeként kezdhetné meg működését, optimális esetben már az első félévben.

Jogsegélyszolgálatot indítanak

A Maisz és az önkormányzat közös jogsegélyszolgálatot indít a kerületi lakosok ingatlanügyeinek segítésére - mondta Horváth Csaba, az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága, lakásügyi albizottságának elnöke, II. kerületi polgármester.

Devánszkiné Molnár Katalin, az országgyűlés lakásmaffia tevékenységét feltáró, már megszűnt bizottságának volt elnöke szerint ma már visszaszorulóban van az olyan erőszakos bűncselekmény, amikor egy italboltban egy részeg személyt rávesznek, hogy írja alá lakásának eladásáról szóló szerződést, majd amikor az
kijózanodott, és visszacsinálná, megverik.

Ám az intellektuális bűnözésnek olyan új formáit tapasztaljuk, amikor magán- és közokirat hamisítással érik el a bűnözők, erőszak nélkül, hogy az ingatlantulajdonostól, fizetés, vagy a forgalmi értéknél alacsonyabb áron a lakás tulajdona átkerüljön hozzájuk. Mint mondta, részleteket azért nem akar közölni, mert egyrészt ezzel hátráltatná a rendőrségi, ügyészségi nyomozást, másrészt nem akar tippet adni a bűnözésre hajlamos embereknek - fűzte hozzá Devánszkiné.

A "kormány semmittevésének" köszönhető, hogy megmozdult a civil szféra, illetve az ingatlanszakma összefog a lakásmaffia ellen - reagált Kosztolányi Dénes, a Fidesz országgyűlési képviselője, az Országgyűlés ingatlan-visszaéléseket feltáró, már megszűnt albizottságának volt alelnöke a Maisz bejelentésére. Kosztolányi szerint nem meglepő, hogy "a kormány semmittevésére" válaszul az ingatlanszakma saját érdekeinek védelme, a lakásmaffia-tevékenység visszaszorítása érdekében "hatékony lépésre készül".


     

 


zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.