Drága állami ingatlanok kalapács alatt
A büdzsé rekordbevételt vár a nagy értékű állami ingatlanokat kezelő Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól, ám a jelenlegi szabályok csak nehezítik az értékesítést. A kormány a mai ülésén várhatóan átszabja a feltételeket.
Sikertelenül zárult a Kincstári Vagyoni Igazgatóság idei első nagyszabású pályázata. A belvárosi Vigadó téren álló egykori Belkereskedelmi Minisztérium épületére és a hozzá csatolt Szende Pál utcai ingatlanra ugyanis nem akadt vevő – legalábbis a hirdetményben meghatározott négymilliárd forintos áron - értesült a Magyar Hírlap. Pedig érdeklődőből nem volt hiány, a pályázati anyagot tízen vették meg, és három cég adott be ajánlatot.
Ingatlanpiaci szakértők szerint a sikertelenség oka részben az lehet, hogy a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak előre meg kell hirdetnie az árat, s így nem alakulhat ki igazi verseny. A probléma megoldására a mai kormányülésen várhatóan úgy döntenek, hogy ezentúl nem kell így eljárnia a szervezetnek.
A nagyobb mozgástér nagyobb bevételt is jelenthet a költségvetésnek. Az állam idén minden korábbinál nagyobb bevételt követel a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól, amelynek 33,2 milliárd forintot kell kiárulnia a jelenleg állami tulajdonban levő ingatlanokból.
A szervezet a közelmúltban közzétett egy 108 tételt tartalmazó listát, amelyen szerepelt a most megmaradt két épület is, illetve a vám- és pénzügyőrség tizenöt ingatlana és az egykori pártüdülő, a Club Aliga is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.