2005. február. 14. 19:38 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 14. 19:39 Gazdaság

Kovács László az európai légitársaságokért aggódik

A szegény országok pénzügyi megsegítésének a növelése érdekében tervezett kerozin-adó bevezetése hátrányos helyzetbe hozná az EU légitársaságait, ha az elképzelés nem kap szélesebb körű nemzetközi támogatást - jelentette ki Kovács László, az Európai Bizottság adóügyekért és vámpolitikáért felelős tagja Berlinben, miután megbeszélést folytatott Hans Eichel német pénzügyminiszterrel.

Kovács alapvetően jó elgondolásnak tartja az adó bevezetését. A kérdés azonban az, hogy sikerül-e megállapodást kötni ebben a kérdésben más országokkal, így az Egyesült Államokkal, Kanadával és Japánnal, mivel ha csak az EU országok légi vállalatai esetében vezetik be az adót, az rontaná versenyképességüket - mondta.

Kovács László arra számít, hogy az EU országok egyhangúlag támogatják majd az új adófajta bevezetését, amikor a pénzügyminiszterek csütörtökön tárgyalnak a kérdésről. A kerozint jelenleg sehol a világon nem sújtják adóval.

A Der Spiegel című lap értesülése szerint Németország csütörtökön azt javasolja majd az EU pénzügyminisztereinek, hogy vezessenek be adót a repülőgép-üzemanyagra, ami 5-10 euróval megdrágítaná a repülőgépjegyek árát. A német, a brit, a francia és az olasz pénzügyminiszter a hónap elején a G7-ek ülésén megállapodott arról, hogy fontolóra veszik a kerozinadó bevezetését. A befolyó összegeket a szegény, jórészt afrikai államok támogatásának a növelésére fordítanák.

Az Egyesült Államok már jelezte nemtetszését és több légitársaságok is bírálta a javaslatot.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.