2005. január. 30. 14:34 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 30. 14:45 Gazdaság

Emelkedik a támogatott gyógyszerek ára február 1-jén

Átlagosan 7,5 százalékkal emelkedik február 1-jén a tb-támogatott gyógyszerek térítési díja a patikákban, az ok a Magyar Gyógyszerész Kamara szerint a támogatás csökkenése, nem pedig gyártói áremelés.

Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke az MTI-nek hangsúlyozta: az áremelkedés oka, hogy csökken a gyógyszerek támogatása, tehát nem gyártói áremelésről van szó, a gyógyszerek termelői ára nem változik.
   
A gyógyszerész kamara elnöke emlékeztetett, hogy tavaly, amikor az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította a 15 százalékos hatósági árcsökkentésről szóló kormányhatározatot, akkor a kormány 15 százalékos plusz támogatást adott a gyógyszerekre azért, hogy a betegek terhei ne növekedjenek az árak visszaállítása miatt.
   
"Február 1-jével ebből a 15 százalékból 7,5 százalékot visszavesz, tehát a támogatások 7,5 százalékkal csökkennek, és ezzel egy időben a betegek térítési díja növekszik" - mondta HávelnéSzatmári Katalin.
   
Székelyné Farkas Erzsébet, a budapesti Széna téri gyógyszertár vezetője az MTI-nek elmondta: a térítési díjak változása nem okoz gondot a gyógyszertáraknak. Az új térítési díjak már két hete a számítógépekben vannak, s február 1-jén nulla órától ezek automatikusan érvénybe lépnek.
   
Az intézkedés körülbelül négyezer támogatott gyógyszerkészítményt érint.
   
A nem támogatott és a vény nélkül kapható gyógyszerek körében az idén januárban volt átlagosan 4,5 százalékos áremelkedés. Ugyancsak januártól az alacsony árú támogatott gyógyszer ára is emelkedett: a 600 forintnál alacsonyabb árú termékek termelői árát 45 forinttal, az 1.000 forintnál olcsóbbakét pedig 75 forinttal emelhették a gyártók, a kormánnyal tavaly júniusban kötött megállapodás alapján.
   
A kormány a gyógyszerkiadások mérséklése érdekében tavaly április 1-jén 15 százalékkal csökkentette és 180 napra befagyasztotta a gyógyszerek döntő többségének termelői árát. Az intézkedés miatt a gyártók az Alkotmánybírósághoz (AB) fordultak, amely az alaptörvénybe ütközőnek nyilvánította a rendeletet. Az AB döntése értelmében az árakat 2004. július 1-jén vissza kellett állítani az eredeti, április 1-je előtti szintre.
zöldhasú
Hirdetés