2005. január. 27. 09:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. január. 27. 09:27 Gazdaság

A jegybanki kamaton 200 milliárd forintot bukott tavaly az állam

Mintegy 200 milliárd forintot bukott tavaly a magyar állam a magas jegybanki alapkamaton – írja csütörtöki számában a Népszabadság. Az összeg kísértetiesen emlékeztet arra a 170 milliárd forintra, amit becslések szerint a pénzügyi tárca visszatartott tavaly az áfa-visszatérítésekből és a költségvetési szervek kiadásaiból.

A 200 milliárd forint a lap gondolatmenete szerint annak a 3 alapkamat-százalékpontnak a következménye, amit „meg lehetett volna spórolni”, ha 2003-ban a kormány és a jegybank nem halmoz hibát hibára.

Mint ismert, 2003-ban több spekulációs célú támadás is érte a forintot, aminek következtében előbb 6,5 százalékra csökkent, majd onnan 12,5 százalékra emelkedett a jegybanki alapkamat. Különösen radikális, ám elemzők szerint teljességgel hatástalan volt az utolsó, 2003. november végi kamatdöntés, amely során egy lépésben 3 százalékponttal, 9,5-ről 12,5 százalékra emelte a kamatot az MNB.

A megugró alapkamat hatására az állampapírok hozama is megemelkedett, a költségvetésnek ezért magasabb kamatot kellett – külföldi és belföldi - hitelezőinek ígérnie és fizetnie, hogy az államkassza – amúgy gigászi – hiányát fedezni tudja. Szakértők szerint a kamatmozgás egy jövedelemátcsoportosítással ért fel, amelynek a kedvezményezettjei az állampapír-tulajdonosok voltak.

A Népszabadság által megkérdezett szakértők szerint a kamatemelkedés ráadásul a lakosság megtakarítási kedvét sem dobta meg, a monetáris szigorítás ugyanis egybeesett a deviza alapú hitelezés felpörgésével, így a forintban realizált kamattöbbletüket a háztartások rögtön el is költötték.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.