2004. szeptember. 28. 14:15 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Viharfelhők a világgazdaság egén

A Világbank és a Nemzetközi a Valutaalap (IMF) hétvégén kezdődő washingtoni közgyűlését beárnyékolja az 50 dolláros hordónkénti olajár, az iraki helyzet bizonytalansága, és az amerikai fellendülés lassulása. Ennek ellenére, a világgazdaság átlagos növekedése az idén meghaladja a 4.6 százalékot – jósolja az IMF.

Az amerikai fővárosban gyülekeznek a Világbank és a Valutaalap évi közgyűlésén részt vevő tagországok pénzügyminiszterei és jegybankelnökei. Az IMF előrejelzése szerint a világgazdasági növekedés folytatódik 2005-ben is, annak ellenére, hogy az USA-ban és Japánban lassulás következett be - jelentette az AFP.



A Morgan Stanley bankház elemzése nem ilyen optimista: szerintük kiélezett a helyzet, mert a konjunktúrát óriási importjával életben tartó Egyesült Államok a költségvetés és a folyófizetési mérleg jelentős hiányával küszködik, miközben a világ legdinamikusabban fejlődő gazdaságát, Kinát (az évi GDP-növekedés a 10 százalék közelében van) egyre akutabb nyersanyag- és energiahiány fenyegeti. Az elemzők nagy része a dollár további értékvesztését jósolja. A hétvégén kezdődő tanácskozáson – a kiszivárgott értesülések szerint – figyelmeztetik az USA-t, igyekezzék lefaragni költségvetési deficitjét, Európát pedig a tagországok gazdaságainak fellendítésére fogják buzdítani.



A legszegényebb országok eladósodása a másik fontos témája lesz a washingtoni tanácskozásnak. Egyre többen követelik, hogy a Valutaalap az unciánkénti 35 dollár helyett reális, piaci áron számolja 100 millió unciányi aranyát, így a készlet a jelenlegi 8 milliárd dollár helyett ennek ötszörösét érné, 40 milliárdot. Ebből telne a legszegényebb országok adósságának eltörlésére - állítja az Oxfam segélyszervezet.
zöldhasú
Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.