2004. szeptember. 23. 19:04 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Iván miatt újra drágult az olaj

Történelmi csúcsra, hordónként 45,40 dollárra nőtt csütörtökön Londonban a Brent olajfajta hordónkénti ára azokra a várakozásokra, hogy tovább tart az ellátási zavar az Iván hurrikán után.

Röviddel 18 óra után az északi-tengeri Brent novemberi jegyzése hordónként 47 cent emelkedéssel 45,40 dolláron volt a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén (IPE).



Az amerikai olajtermelés negyede származik a Mexikói-öbölből. Az Iván hurrikán okozta ellátási zavarok miatt két amerikai olajfinomító fordult a Bush-kormányzathoz azzal a kéréssel, hogy mozgósítsanak a tartalékokból. Az amerikai vezetés legutóbb 2002-ben nyúlt a készletekhez szintén időjárási okok miatt.



Szerdán délután az amerikai energiaügyi információs hivatal (EIA) arról számolt be, hogy a múlt héten az amerikai olajtartalék 9,1 millió hordóval 269,5 millió hordóra esett. A héten nő az amerikai olajimport és olajtartalék, az amerikai olajipar a héten már a szokásos termelési szintre áll vissza - közölte az EIA az olajpiacok szerdai zárása előtt.



Irány az 50 dollár!



A londoni Barclays Capital befektetési ház csütörtökön kiadott heti olajpiaci felmérésének készítői ezt írták: az elemzők és a politikusok "a kemény valóságot igyekeznek elleplezni" azzal, hogy a 40 dollár feletti olajárakat spekulációs buboréknak tartják. A ház szakértői szerint azt mondani, hogy az árszint nem indokolt, mert a piacon túlkínálat van, nem válasz a kialakult helyzetre, a piac ugyanis nem a napi ellátási helyzetre reagál, hanem a kitermelési rugalmasság hiányára és arra, hogy a felhasználók nem eléggé védettek esetleges ellátási bonyodalmak ellen.



A Barclays Capital szerint jó esély van arra, hogy miután a 40 dollár körüli árszintek nem stabilizálták piacokat, az olaj ismét elindult az 50 dolláros sáv felé. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Parászka Boróka, Tiszóczi Roland 2025. január. 16. 06:30

A német választás megmutathatja, mennyire kell Európának rettegnie Elon Musktól

Donald Trump elnöki eskütételével Elon Musk politikussá válása is lezárul. A világ leggazdagabb embere az általa épített rakétákat idéző sebességgel igyekszik megváltoztatni az internetes kommunikáció terepét és szabályait, hogy érdeke és víziója szerint formálja át Amerikát és Európát.