2004. augusztus. 17. 12:49 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

A dél-afrikai bányászok befolyásolhatják a forintárfolyamot?

A dél-afrikai jegybank meglepő kamatvágással megrendítette a dél-afrikai randot, az pedig magával rántotta a feltörekvő piacok valutáit. A távoli ország valutájának alakulása így a magyar forintra is erős hatással lehet.

Az iparvállalatok vezetői és a szakszervezetek kórusban panaszkodnak, hogy az erős hazai valuta veszteségessé teszi az exportot, a hitelkamatok elviselhetetlenül magasak, ezért munkahelyek ezreit fogják bezárni a külföldi tulajdonú, exportra termelő vállalatok. "A gazdaság jól alkalmazkodik az erős valutához" - jelenti ki válaszul a jegybankelnök, hozzátéve, hogy a turizmus és a termelő iparágak jól teljesítenek, az erős hazai valuta sok vállalatot rákényszerített, hogy csökkentse költségeit, ami az egész gazdaság versenyképességét javítja. "A független jegybank továbbra is az infláció leszorítását tartja fő céljának" – egészíti ki mondandóját.

Bármennyire is ismerősek a fenti sorok, nem a "Forint esete a jegybankkal" című szappanopera tavalyi epizódjainak ismétléséről van szó. Ezúttal a szereplők Tito Mboweni, a dél-afrikai jegybank kormányzója, Dél-Afrika valutája, a rand, amely öt éve folyamatosan erősödik a dollárhoz képest, valamint Dél-Afrika arany- és gyémántkitermelésének legnagyobb cégei, az AngloAmerican és a Gold Fields részvénytársaságok. Ez utóbbiak külföldi tulajdonban vannak, és az utóbbi időben meglehetősen gyenge profitról számoltak be, annak ellenére, hogy a világpiacon óriási a kereslet a nyersanyagok iránt.

A munkaadók és a politikailag is befolyásos délafrikai szakszervezetek példás egységbe forrtak a vállalatokat sújtó erős rand ellen. A jegybanktanács múlt hét pénteki ülése alatt a bányász szakszervezet 2 ezer aktivistája tüntetett a jegybankelnök ablaka alatt. A bányászok kívánsága a piacok legnagyobb megdöbbenésére meghallgatásra talált. A dél-afrikai központi bank váratlanul 50 bázisponttal, 7,5 százalékra csökkentette a Dél-Afrikában irányadó kamatlábat.

A váratlan kamatvágásra a rand 6,21 rand/dollárról 6,45-re gyengült a dollárhoz képest. Az év végére a 7 rand/dolláros árfolyamot is megközelítheti, 2005-ben pedig 7,6 rand/dollár alá eshet - állítják elemzők. A dél-afrikai bányászok és a velük hirtelen szolidárissá váló jegybankelnök jókora követ dobott a nemzetközi valutapiac augusztusi állóvizébe. A randdal együtt kezelt feltörekvő valutákat - a török lírát, a lengyel zlotyt, a szlovák koronát és a magyar forintot - ugyanis kezdték eladni, felidézve ezzel a 10 évvel ezelőtti mexikói valutakrízist (tequila-válság) követő eseményeket, amikor a feltörekvő piacok valutái egymás után kerültek bajba a bizalomvesztés miatt.

A távoli ország valutájának sorsa meglepő módon a magyar forintra is erős hatással lehet, bár az is igaz, hogy a forint egyelőre tartja erős pozícióját. A portfolio.hu számításai szerint a feltörekvő piaci valuták árfolyamának együttmozgásán belül, a forint régióbeli társain - a lengyel zlotyn, a szlovák és a cseh koronán - kívül a dél-afrikai rand és a szingapúri dollár árfolyamváltozásával mutatja a legszorosabb összefüggést.
zöldhasú
Hirdetés