A dél-afrikai bányászok befolyásolhatják a forintárfolyamot?
A dél-afrikai jegybank meglepő kamatvágással megrendítette a dél-afrikai randot, az pedig magával rántotta a feltörekvő piacok valutáit. A távoli ország valutájának alakulása így a magyar forintra is erős hatással lehet.
Bármennyire is ismerősek a fenti sorok, nem a "Forint esete a jegybankkal" című szappanopera tavalyi epizódjainak ismétléséről van szó. Ezúttal a szereplők Tito Mboweni, a dél-afrikai jegybank kormányzója, Dél-Afrika valutája, a rand, amely öt éve folyamatosan erősödik a dollárhoz képest, valamint Dél-Afrika arany- és gyémántkitermelésének legnagyobb cégei, az AngloAmerican és a Gold Fields részvénytársaságok. Ez utóbbiak külföldi tulajdonban vannak, és az utóbbi időben meglehetősen gyenge profitról számoltak be, annak ellenére, hogy a világpiacon óriási a kereslet a nyersanyagok iránt.
A munkaadók és a politikailag is befolyásos délafrikai szakszervezetek példás egységbe forrtak a vállalatokat sújtó erős rand ellen. A jegybanktanács múlt hét pénteki ülése alatt a bányász szakszervezet 2 ezer aktivistája tüntetett a jegybankelnök ablaka alatt. A bányászok kívánsága a piacok legnagyobb megdöbbenésére meghallgatásra talált. A dél-afrikai központi bank váratlanul 50 bázisponttal, 7,5 százalékra csökkentette a Dél-Afrikában irányadó kamatlábat.
A váratlan kamatvágásra a rand 6,21 rand/dollárról 6,45-re gyengült a dollárhoz képest. Az év végére a 7 rand/dolláros árfolyamot is megközelítheti, 2005-ben pedig 7,6 rand/dollár alá eshet - állítják elemzők. A dél-afrikai bányászok és a velük hirtelen szolidárissá váló jegybankelnök jókora követ dobott a nemzetközi valutapiac augusztusi állóvizébe. A randdal együtt kezelt feltörekvő valutákat - a török lírát, a lengyel zlotyt, a szlovák koronát és a magyar forintot - ugyanis kezdték eladni, felidézve ezzel a 10 évvel ezelőtti mexikói valutakrízist (tequila-válság) követő eseményeket, amikor a feltörekvő piacok valutái egymás után kerültek bajba a bizalomvesztés miatt.
A távoli ország valutájának sorsa meglepő módon a magyar forintra is erős hatással lehet, bár az is igaz, hogy a forint egyelőre tartja erős pozícióját. A portfolio.hu számításai szerint a feltörekvő piaci valuták árfolyamának együttmozgásán belül, a forint régióbeli társain - a lengyel zlotyn, a szlovák és a cseh koronán - kívül a dél-afrikai rand és a szingapúri dollár árfolyamváltozásával mutatja a legszorosabb összefüggést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.