Az OTP 47,5 millió dollárt fizet a Robankért
Az OTP Bank Rt. a romániai Banca Comerciala RoBank S.A. (RoBank) 100 százalékos részvénycsomagját vásárolta meg, az erről szóló részvény-adásvételi szerződést szerdán írták alá Bukarestben.
Az adásvételi szerződést a Balli csoport képviseletében Rt. Hon. Lord Lamont of Lerwick, korábbi brit pénzügyminiszter, a Bayraktar család képviseletében Mustafa Bayraktar írta alá, míg a vevő OTP Bank részéről Csányi Sándor elnök-vezérigazgató és Wolf László vezérigazgató-helyettes látta el kézjegyével - áll az OTP Bank közleményében.
A vételár a saját tőkére vetítve mintegy 195 százalékos árfolyamot jelent. "Az OTP Bank értékarányos, korrekt árat fizet a RoBankért, az ármeghatározás alapos elemzések és megtérülési modellszámítások alapján történt" - mondta a szerződés aláírását követő sajtótájékoztatón Csányi.
Lord Lamont of Lerwick kiemelte az 1995-ben alapított RoBank prudens működését valamint a 14 bankfióból és három ügynökségből álló országos hálózat jelentőségét.
A Romániában működő 38 kereskedelmi bank közül a RoBank 2003 végén 125,8 milió eurós mérlegfőösszege alapján a tizenharmadik legnagyobb hitelintézet, a mérlegfőösszeg alapján mért piaci részesedése megközelítőleg 1 százalék.
A román hitelintézet eddig elsősorban a vállalati szektorra összpontosított. A vállalati betétállomány meghaladja az 1.178 mlliárd lejt (28,7 millió euró), a vállalati hitelállomány pedig megközelíti 2.339 miliárd lejt (56,9 millió euró). A lakossági ügyfelek felé 2002-től nyitott a Robank, 2003 decemberében a lakossági betétek állománya meghaladta az 1.278 millárd lejt (31 milió euró). A lakossági hitelezésben mérsékelten aktív a RoBank.
A RoBank saját tőkéje a nemzetközi pénzügyi jelentési szabványok (IFRS) alapján 2003 végén 20,1 millió euró volt. A bank a tavalyi évre 2,2 millió eurós adózott profitot könyvelt el, tőkearányos nyeresége (ROAE) 11,1, eszközarányos nyeresége (ROAA) 1,9 százalék volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.