2004. április. 20. 12:26 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Külföldi munkavállalás: pluszok és mínuszok

Május elseje után valószínűleg sok magyar állampolgár vállal majd külföldön munkát, nem érdektelen tehát, hogyan gondolkodnak e kérdésben a befogadó országokban. Martin Wolf, a Financial Times publicistája a munkavállalást ösztönző, illetve akadályozó politikai döntések mozgatórúgóit elemzi.

Elvben a bevándorlás - legyen az átmeneti vagy hosszan tartó - legfőbb haszonélvezője maga az emigráns, bár azért a befogadó országok is nyernek. George Borjas harvardi egyetemi professzor szerint ha a bevándorlás nyomán 10 százalékkal bővül a munkaerőlétszám, és átlagban 3 százalékkal csökken a munkabér, a befogadó ország bruttó hazai összterméke (GDP) alig 0,1 százalékkal növekszik. Ha a bevándorlók többet adóznak, mint amennyi pénzhez jutnak a szociális juttatásokon keresztül, ez a társadalom többi tagjának plusz bevételeket jelent. A legjobb adófizetők azok az ideiglenes külföldi munkavállalók, akiknek magas a fizetésük, és valószínűleg nem vesztik el az állásukat.

Egy ország - önző nézőpontból - akkor jár a legjobban, ha a lehető legalacsonyabb áron jut hozzá emberi erőforráshoz a világ más részeiből. A britek szinte zavarba ejtően ügyesek voltak e tekintetben: 2002-ben több mint 30 ezer külföldi ápolónő dolgozott a brit betegellátásban. Jellemzi a helyzetet, hogy míg a bevádolók 42 százaléka felsőfokú iskolát végzett, addig az őshonos briteknél ez az arány mindössze 29 százalék.

A bevándorlás révén sokszínűvé válik a társadalom. E sokféleség gazdasági növekedést eredményezhet azáltal, hogy többféle ember, többféle nyelven beszél, nagyobb külföldi kapcsolatrendszerrel rendelkezik szerte a világon, és ezáltal élénkebb és biztosabb kulturális lábakon álló külkereskedelemmel segíti az adott ország gazdaságát. A bevándorlás nyomán emelkedhet a termelékenység, amennyiben az infrastruktúra kihasználtsága javul. Ám egy bizonyos ponton túl bekövetkezhet a túlnépesedés. A sűrűn lakott európai országokban a túlnépesedéssel kapcsolatos, emigrációt kiiktatni szándékozó aggályok nyitott fülekre találtak.

Európának - a lakosság túlzott koncentrációjával egyidőben - szembe kell néznie két ezzel látszólag ellentmondó jelenséggel, a munkaerőhiánnyal és az elöregedő társadalmakat sújtó problémával: az aktív népességre egyre több nyugdíjas jut. A munkaerőhiány felléphet a gazdaság általános túlfűtöttsége miatt, de amiatt is, hogy egyes szakmák iránt megugrik a kereslet. Az általános gazdasági túlfűtöttséget a kereslet visszafogásával kell leküzdeni, ilyenkor hiba lenne a bevándorlás ösztönzésével olajat önteni a tűzre. Izgalmasabb az a dilemma, hogy miképpen enyhítsük a munkaerőhiányt egyes szakmákban: a bevándorlás ösztönzésével vagy a hazaiak intenzívebb átképzésével, illetve béreik emelésével? A bevándorlással a munkaerőképzés költségei megspórolhatóak, és a munkabéreket is alacsonyabban lehet tartani. A nővéreket például Angliában nagyon alacsony fizetésért alkalmazzák, hiszen akkora a kínálat. Bevándorlók nélkül a vízvezeték-szerelők és villanyszerelők bére meghaladná több diplomásét is, és emiatt sokan hajlandók lennének ezt a foglalkozást választani. Egyáltalán nem biztos, hogy ez olyan rossz dolog lenne.

Egy olyan országban, ahol a születések száma nagyon alacsony, a csökkenő lakosság munkaerőpiacra gyakorolt hatása drámai lehet. Nagyarányú bevándorlás hiányában a fizetések meredeken emelkednének, emiatt kevesebb jutna az időseknek. Ilyen esetben a bevándorlás pozitív hatással lehet a gazdasági növekedésre. Az OECD Nemzetközi Migrációs Trendek című kiadványa szerint a brit lakosság számának legutóbbi gyarapodása fele részben a bevándorlóknak tudható be. Az Európai Unió összességét tekintve, a lakosság gyarapodása csaknem teljes egészében a bevándorlásnak köszönhető. Figyelembe kell ugyanakkor venni a bevándorlás mértékét. Egy ENSZ-elemzés szerint ha az EU-ban a bevándorlás révén permanensen fenn akarják tartani az aktív lakosság-nyugdíjasok jelenlegi arányát, akkor 2050-ben már 1,2 milliárdos lesz az európai népesség, szemben a jelenlegi 380 millióval, ami már a 10 csatlakozó ország népességét is magába foglalja.

Végső soron a bevándorlásról szóló politikai döntést nem elsősorban gazdasági érvek döntik majd el, hanem az, hogy milyen az illető országban elfogadott értékrend, illetve milyen országban is szeretnének élni annak polgárai.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.