Az ÁPV Rt. hallgat a líbiai adósságról
Nem tudni, hogy az állami vagyonkezelő kifizette-e Tripolinak azt a 28 millió dollárt, amellyel a magyar állam egy húsz évvel ezelőtti haditechnikai ügylet elmaradása miatt tartozik. Mi lett az adósság sorsa? Az ÁPV Rt. az ügy érzékenységére hivatkozva hetek óta nem válaszol a hvg.hu kérdésére.
A szerződés – máig nem tisztázott okok miatt – végül nem teljesült, a líbiai adósság ügye pedig a rendszerváltást követően átkerült az ÁPV Rt. asztalára. Az állami vagyonkezelő 1999 tavaszán tárgyalásokba kezdett az akkor 60 millió dollárt követelő Líbiával, és az összeget végül a Réczicza-White and Case nemzetközi ügyvédi iroda, az MNB és az ÁPV Rt. szakembereiből álló tárgyalócsapatnak sikerült 28 millió dollárra lealkudni. Az ÁPV Rt. azonban végül még a lealkudott összeget sem fizette ki Tripolinak, és emiatt 2002 tavaszán az észak-afrikai állam perrel fenyegette meg Magyarországot.
A hvg.hu először idén januárban érdeklődött a Külügyminisztériumnál az adósságról, ekkor jelentette be ugyanis Líbia, hogy lemond tömegpusztító fegyvereiről. Ezt követően vált világossá, hogy az évekig embargó alatt álló észak-afrikai ország kinyitja kapuit a nyugati befektetők előtt. Tóth Tamás külügyi szóvivő januárban arról értesítette a hvg.hu-t, hogy az adósság ügye nem a külügyi tárcához tartozik. Ennek némileg ellentmond, hogy 2001 októberében az ÁPV Rt. vezetése úgy nyilatkozott, hogy az adósság kifizetése már csak a Külügyminisztérium jóváhagyására vár.
Az ÁPV Rt. hetek óta ígéri, hogy tájékoztatja a hvg.hu-t arról, mi lett a 28 millió dolláros adósság sorsa. Legutóbb múlt hét szerdára ígérték, hogy elküldik válaszukat, erre azonban csütörtöki megkeresésünk ellenére még pénteken sem került sor. Az adósság ügyéről a líbiai nagykövetségen sem árultak el semmit. Megkerestük a líbiai állammal folytatott tárgyalásokban résztvevő Réczicza-White and Case ügyvédi irodát, de ők sem tudják, az állam végül rendezte-e az adósságot vagy sem. Információink szerint a máig rendezetlen pénzügyi vita miatt a magyar befektetőknek nem lesz lehetőségük arra, hogy a külföldi tőke előtt kinyíló észak-afrikai államban beruházhassanak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.