2004. február. 20. 10:57 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Az Equities munkatársai féltek Kulcsáréktól

A K and H brókercégének munkatársai sejtették ugyan, hogy Kulcsár Attila ügyletei nincsenek rendben, de tartottak a cég vezetésétől, ezért nem tettek lépéseket. Bácskai János büntetőperében ezúttal a bank brókercégének munkatársai vallottak.

A K&H Equities munkatársai sejtették Kulcsár Attila manipulációit, és tartottak a brókercég vezetőitől, derült ki Bácskai János dandártábornok büntetőperében a brókercég alkalmazottainak tanúvallomásából a Fővárosi Bíróság csütörtöki tárgyalásán. Bácskait azzal vádolják, hogy hivatali hatalmával visszaélve fellépett azért, hogy a Kulcsárral gyanús ügyeire utaló adatok ne kerüljenek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) birtokába.



B. Katalin, aki Kulcsár Attila asszisztense volt, elmondta, hogy Kulcsár Attila utasítására egyes átutalási megbízásokat utólag megváltoztatott. Sz. Anikó, a K&H Equities munkatársa, aki az inkriminált átutalási megbízásokat őrizte, tanúvallomásában elmondta, tavaly tavasszal azt tapasztalta, hogy amíg szabadságon volt, "belenyúltak az iratokba". A Pannonplast-ügyletek vizsgálata során a PSZÁF másolatokat vitt el, és véletlenül rábukkantak egy Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt.-vel kapcsolatos 500 milliós utalásra. A brókercég alkalmazottja hozzátette, számára akkor megmagyarázhatatlan volt, az ÁAK pénzét miért nem közvetlenül a számlájára utalják, miért kellett a bank technikai számláját közbeiktatni.



A tanú elmondta, hogy a pénzmosás-gyanús ügyletekről az erre a célra szolgáló adatlap mellé csatolta a másolatokat, melyeket eljuttatott a rendőrségre, de ennek nem volt semmi következménye. A brókercég akkori belső ellenőre tanúvallomásában elmondta, hogy sok pénzmosás-gyanús esetről szóló bejelentés volt tudomása, és főleg Kulcsár-ügyleteivel kapcsolatban. A revizor furcsállta, hogy amikor az ügyfeleknek negyedévi számlaértesítőt akartak kiküldeni, ezt Rejtő E. Tibor bankelnök írásban megtiltotta, azzal, hogy ezeknek az információknak a továbbítása az ügyféllel közvetlenül kapcsolatot tartó személy feladata.



Csuka László, a brókercég vezérigazgatója a pénzmosás-gyanús esetekről kért tételes felvilágosítást, ami teljességgel szabályellenes, hiszen ezek a bejelentések titkosak, mondta el a belső ellenőr. A tanú szerint tavaly júniusban a cégtől már kitiltott Kulcsár Attila felhívta az egyik beosztottat, és azt kérdezte tőle, a meghamísított számlákból hány példány van, és hol az eredeti illetve a másolatok. "Ezt követően készítettünk magunknak is fénymásolatot, mert féltünk, hogy Attila meglovasítja az iratokat" - mondta a belső ellenőr.



A revizor hozzátette: egy ízben a PSZÁF munkatársa telefonon érdeklődött tőle az egyik Pannonplasttal kapcsolatos problematikus ügyletről, és erre felvilágosítást adott. "Csukáék másnap nagyon letoltak, és megfenyegettek, hogy soha többet ne adjak telefonon felvilágosítást a Pannonplasttal kapcsolatban." Arra a bírói kérdésre, hogy nem rendült-e meg a bizalmuk a brókercég vezetésében, a tanú úgy válaszolt: "nagyon féltünk".



A tanúk Kulcsár Attilával kapcsolatban úgy fogalmaztak: "még számítógépe sem volt a bankban, nem is értett hozzá. Feltételezem, még egy szövegszerkesztőt sem tudott volna bekapcsolni", illetve "Kulcsár kiskirály volt, ővele nem lehetett packázni", "szoros kapcsolatban állt Csuka Lászlóval és Rejtő E. Tiborral".

(MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.