Élet+Stílus hvg.hu 2024. december. 17. 05:50

Mogorvák, segítőkészek és keményen isznak – ilyennek látják a magyarokat az itt élő külföldiek

Mi okozta a legnagyobb kultúrsokkot, mi hiányzik nekik a leginkább és mit szeret a legjobban Budapestben az évek óta velünk élő lengyel, orosz, olasz és lengyel fiatal.

„Az emberek és az ételek, ez a kettő, amit sosem fogok megszokni” – summázza a tapasztalatait a Dating Beyond Borders videójában az olasz Daniele, aki másfél éve költözött Budapestre.

A YouTube-csatorna évek óta nálunk élő külföldieket kérdezett arról, milyennek tartanak minket, magyarokat. A benyomások igencsak egybecsengenek abban, hogy a magyarok kívülállóknak számára alapvetően mogorvának és távolságtartónak tűnnek. „Nem mosolyognak, mindig rosszkedvűek, komor arcot vágnak” – sorolja Daniele, és hasonlóan látja az orosz Tatjana és a lengyel Maria is, nekik azonban ismerős ez az attitűd a saját hazájukból. „Ahogy a magyarok, úgy mi is nagyon szeretünk panaszkodni, talán ezért is jövünk ki olyan jól egymással. A panaszkodás a legjobb beszélgetésindító számunkra” – mondja Maria, aki Tatjanához hasonlóan öt éve él a magyar fővárosban.

Culture Shock from Living in Hungary? (Budapest)

I interview locals and foreigners on the streets of Budapest to uncover the biggest cultural shocks foreigners experience in Hungary, insights into the Hungarian mentality, and essential tips for anyone planning to move to Budapest. From navigating Hungarian customs to understanding local etiquette, discover everything you need to know about life in Budapest.

A riportban magyarok is megszólalnak, a Spanyolországban is sokat tartózkodó Bori szerint szembetűnő kulturális különbség más népekhez képest, hogy a magyarok komolyan veszik, ha megkérdezik tőlük, hogy vannak, ami könnyen csaphat át akár a traumák részletezésébe is; ugyanakkor más helyzetekben sem alakoskodnak, hanem kimondják, ha valami nem tetszik.

„Olaszországban a pincérek mindig mosolyognak, akkor is, ha valójában utálnak, itt azonban nem titkolják:

ideges vagyok, nem kedvellek sem téged, sem a munkámat

– szemlélteti mindezt Daniele.

A vendéglátást hozza fel Tatjana is, amikor arról beszél, mi nem jön be neki Magyarországon. „A bárokban, éttermekben annyira lassú a kiszolgálás, hogy úgy érzem, ennél én is jobb csapos lennék. Tíz percig készítenek egy koktélt, a boltokban pedig simán elkezdenek ráérősen beszélgetni az előtted állóval, miközben már 10 perce ott állsz a sorban, és csak vársz.”

A magyar konyhával sincsenek kibékülve, Tatjána ízlésének túl zsírosak az ételeink és túlteng a sertéshús, de a török Mustafa is sokkal gazdagabbnak találja a saját hazája konyháját, ugyanakkor nagyon szereti a paprikát, így javunkra írja, hogy „a magyarok mindenbe paprikát tesznek”.

Danielének a hazai ételek mellett a kávé hiányzik a legjobban, komoly nehézséget jelent számára Budapesten egy finom kávéhoz jutni, ami még drága is. „Olaszországban az ember egy euróért bárhol kap egy jó kávét, itt 4-5 euróért lehet tisztességes kávét találni.” Az egekbe szökő árakra Tatjana is panaszkodik: „itt ugyanannyiba kerül egy ebéd vagy vacsora, mint Bécsben, de Bécs azért mégiscsak Bécs. Budapesten, ha egy szép helyen akarok meginni valamit, ott kell hagynom 40 eurót, ez a magyaroknak nagyon drága.”

Valahol Erzsébetvárosban
Reviczky Zsolt

Danielének kultúrsokkot okozott az is, hogy a magyarok hajlamosak mindent kirántani, és a kollégái akár már délelőtt tizenegykor képesek elindulni ebédelni. Azt azonban elismeri, hogy az iváshoz a magyarok „nagyobb szakértelemmel állnak”, habár erre sem lehetünk igazán büszkék. „A magyarok keményen isznak, főleg ha pálinkáról van szó, ami nekem nagyon erős. Nálunk inkább a társaság kedvéért, beszélgetés közben fogy az alkohol, itt viszont már délelőtt tízkor látni, hogy kis üvegekből isszák ezt a pálinkás cuccot. Úgy tapasztalom, hogy sokaknak vidéken élnek a szülei, akik maguk csinálják a pálinkát, azt hozzák aztán magukkal és fogyasztják Budapesten is” – mondja az olasz férfi, akinek eleinte a reggelente energiaitalt nyakaló fiatalok látványa is szokatlan volt.

„A magyarok mindennap isznak, nem számít, hogy a hét melyik napja van. A sör ugyanúgy megy, mint Ausztriában és Németországban, és itt is sok ember veszik el az alkohol miatt, akárcsak az oroszoknál” – osztja a meglátást Tatjana is.

Na jó, de ennyi savazás után mi az, ami mégis örömet okoz a magyar fővárosban? Tatjana szerint például az, hogy nap mint nap a Duna partján sétálhat. „A Parlament látványa még mindig megbabonáz. (…) Egy gyönyörű helyen élek, ahol nagyon sokféle nemzetiségű emberrel találkozhatok” – ami már csak azért is üdvözítő az orosz lány számára, mert a jó nyelvérzéke ellenére a magyar nyelvbe öt év után is beletörik a bicskája.

Daniele is azonnal szerelembe esett Budapesttel:

Ez a város gyönyörű, és nagyon szeretem a tömegközlekedés szervezettségét is. 

Maria azt emeli ki, hogy Budapesten otthon érzi magát a magyar-lengyel hasonlóságok miatt, ámbár szerinte jó volna, ha a magyarok egy kicsit nyitottabbak és toleránsabbak lennének. „Másrészt viszont megértem, hogy miért ilyenek. Az ismeretlentől való félelmet a propaganda is táplálja, de sok magyart ismerek a saját generációmból, akik nyitottak, és nem szeretik, ami itt folyik.”

A nyitottság hiányát Mustafa a társasági életében tapasztalta meg. A török férfi 2018-ban Erasmus-ösztöndíjjal érkezett Magyarországra, és az első hónapokban nem igazán sikerült kapcsolatokat építenie, az osztályteremben senki sem érdeklődött iránta, nem szólították meg a diáktársai. „Ha Törökországba érkezik egy erasmusos diák, mindenki körülveszi, érdekli őket, hogy ki ő, kérdezgetik, hogy miben segíthetnek. Itt ez nem volt, ezért egy kicsit magányosnak éreztem magam az első kilenc hónapban” – meséli Mustafa, aki azóta feleségül vett egy magyar lányt, és mint mondja, ma is ő az egyetlen igazi magyar barátja.

Ezt a zárkózottságot megerősíti Daniele is, akinek a kollégáin kívül szintén nehéz volt barátkoznia, így leginkább más külföldiekkel jár össze. Mustafa szerint ugyanakkor érdemes kezdeményezni, és áttörni a falakat: „Még ha ráncolják is a homlokukat, ne félj megszólítani őket, különösen a fiatalokat. Szólítsd meg őket mosolyogva, mert a magyarok valójában nagyon segítőkészek”.

Szinte szóról szóra ezt tanulta meg rólunk Tatjana is: „Ha rájuk mosolyogsz, kiderül, hogy a magyarok nagyon kedvesek. A házban, ahol lakom, sokszor kezdenek beszélgetni velem, pedig tudják, hogy nem igazán tudok magyarul, és mindenki próbál segíteni nekem.

Csak add nekik önmagad, és ne legyél szégyenlős!

Nyitókép: Szimpla Kert, Kazinczy utca, bulinegyed. Fotó: Reviczky Zsolt