Költséges a Postabank-frigy
A Postabankért tavaly 101 milliárdot fizető Erste Banknak tavaly további 6,7 milliárd forintot kellett invesztálnia új szerzeményének bekebelezésébe.
Az eddigi költségek egyébként még nem számítnak kiugróan magasnak, az ABN Amro és a K&H több mint egy évig tartó összeillesztésének költsége meghaladta a 10 milliárd forintot. A kiadásoknak viszont még a Postabank esetében sincs vége, a két bank összeolvasztása idén folytatódik. A fúzió eddigi költségeiből 2,3 milliárd forintot tesz ki a végkielégítésekre szánt összeg. A tavaly év végi 3200 fős létszámból körülbelül 800 főt bocsátanak el, közülük 600-650-et az idén. A leépítések a back-office tevékenységek egyesítésével, egyes tevékenységek kiszervezésével és a fiókok egy részének bezárásával járnak együtt. A fiókhálózatok egyesítése után a 194 Erste- és Postabank-fiókból néhány új fiók nyitásával együtt 160 egység marad. A vártnál már eddig is tetemesebbek voltak a Postabank szoftvereinek leírásából adódó kiadások.
A Postabank brókercégének beolvasztása az Erste hasonló társaságába már folyik, egyesülnek az alapkezelők és a lízingcégek is. A fúziót - különösképpen az informatika, a hitelkockázat-kezelés, a személyzeti ügyek és a kommunikáció kezelését - az Erste Bank Hungary, a Postabank és az osztrák anyabank vezetőiből és szakértőiből álló stáb irányítja.
A Postabank korábbi vezetése egyébként jó munkát végzett, a hitelintézet tavaly az előre kalkulált 1,5 milliárdos veszteség helyett üzemi szinten már 2 milliárd forintnyi nyereséget hozott. Tavaly a Postabank jelentősen fokozta üzleti aktivitását, és így a költségszint csökkentése mellett javította jövedelemtermelő képességét. A hitelállomány 48 százalékos növekedése 91 milliárd forintos bővülést jelent. Ennek több mint a felét a lakossági hitelek - elsősorban a lakáshitelek - 35 százalékát a Postabank lízingcégének a refinanszírozásával összefüggő devizahitelek, és 13 százalékát a vállalati forint alapú hitelek növekménye tette ki. A két bank mérlegfőösszege együttesen a magyar bankok összesített mérlegfőösszegének 6,5 százalékát tette ki tavaly év végén. A lakossági hitelek piacán 8,4, a lakossági betéti piacon 10,2, a vállalati hitelpiacon 9,5, a vállalati betéti piacon 4,5 százalék volt piaci részesedésük. Az Erste célja a második legnagyobb lakossági bankká válás 20-25 százalékos piaci részesedés elérésével, míg a vállalatfinanszírozási piacon az ötödik helyre tarthat igényt.
Az Erste Bank mérleg-főösszege 30 százalékkal emelkedett, és 1,4 milliárd forint mérleg szerinti eredménnyel zárta az elmúlt évet A hitelállomány nettó 87 milliárd forinttal nőtt, a vállalati üzletág növekménye pedig 11 milliárd forint volt. Az Erste a tavalyi bankpiaci boom miatt az év során a 2 milliárd forintnyi jegyzett tőke emelés, és a 3 milliárd forintnyi alárendelt kölcsöntőke felvételével erősítette meg helyzetét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.