2003. szeptember. 11. 12:08 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Vihar egy pohár vízben

A külföldi befektetőket hidegen hagyja az itthon egyre terebélyesedő brókerbotrány: német és angolszász elemzők szerint a magyar befektetési piac és pénzügyi szabályozás nemzetközi megítélése nem romlott a K and H Equities Rt. ügyének kirobbanása óta.

„Hasonló botrányok időről időre minden piacon tapasztalhatók, és a K and H esetének nincs hatása a magyarországon befektetők stratégiájára” – mondta a hvg.hu-nak Thomas Chadwick, a Merril Lynch Global Securities londoni elemzője. A magyar banki piaccal foglalkozó Chadwick szerint az ügy nem rombolta le az itthoni befektetési piac iránti nemzetközi bizalmat. Ralph Luther, a körülbelül 30 millió eurót kezelő német Berenberg Magyar Budapest Fund alapkezelője szerint a K and H-ügy szimpla pénzügyi bűncselekmény, amely nincs hatással a magyar piac fundamentális jellemzőire.
„Bár házon belül sokat beszéltünk róla, érdekes módon a mi ügyfeleink részéről sem voltak különösebb reakciók” – foglalta össze tapasztalatait a K and H csoportban résztulajdonos holland ABN Amro egyik londoni munkatársa. Szerinte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSzÁF) és a kormány között részben a K and H eset miatt élesedő politikai viták sem adnak okot aggodalomra a pénzügyi szabályozás hazai rendszerének működésével kapcsolatban. „Bár az angolszász bankrendszerben ezt másképp csinálták volna” – tette hozzá a holland bank név nélkül nyilatkozó munkatársa.
A K and H botrány higgadt külföldi megítélése a Magyarországra áramló külföldi befektetések szempontjából mindenképpen jó hír, bár az elemzők véleménye szerint a reakciók alakításában nagy szerepet játszott az, hogy a külföldi sajtó nem foglalkozott nagyobb terjedelmben az esettel. A külhoni alapkezelők és egyéb befektetők egyébként is mással vannak elfoglalva: a Berenberg elemzője szerint a brókerbotrány helyett inkább a hazai költségvetési vita és a négy legnagyobb tőzsdei cég körüli hírek keltették fel az érdeklődését az utóbbi hetekben. Luther szerint pár hónap múlva a hazai közvélemény is nagyrészt elfelejti majd az ügyet.
Ön szerint is így lesz?
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.