Gyógyszerár-liberalizációt javasol az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság a gyógyszerárak szabadabbá tételéről fogadott el javaslatot, melynek értelmében a gyógyszergyártó cégek szabadon határoznák meg áraikat. Ez felváltaná a jelenlegi gyakorlatot, amelyben a gyógyszereladás tilos mindaddig, amíg a tagállamok kormányai saját országaikban nem rögzítik a gyógyszerárakat.
A csoport felállítására az európai gyógyszeripar növekvő térvesztése miatt kényszerült az unió. Bár Európában gyorsabban, átlagosan egy év alatt engedélyezik a gyógyszerek piaci bevezetését, a nyereség szempontjából az európai gyógyszerpiac elmarad az amerikaitól, mivel az európai kormányzatok az amerikaiaknál rendszeresen alacsonyabb gyógyszerárakat állapítanak meg. Míg az elmúlt évben például az európai kormányok legalább 5 százalékkal csökkentették gyógyszereik árát, addig Amerikában évi 2 és 3 százalék között emelkedtek az árak. Ez az európai gyógyszeripar versenyképességének romlásához és a gyógyszergyártó cégek és kutatóik Amerikába településéhez vezet.
Amíg a gyógyszeripari kutatásokra és fejlesztésre fordított összeg 1990 és 2000 között ötszörösére nőtt Amerikában, addig a növekedés Európában csak két és félszeres volt – állítja a IMS Health kutató csoport. Az 1998 óta piacra kerülő gyógyszerek eladásának 70 százaléka Amerikában történik, Európában az új gyógyszereknek csak a 18 százalékát értékesítik. A különbség az alkalmazottak számában is jelentős: az amerikai gyógyszeripar 191 ezer embernek ad munkát, az európai csak 87 ezernek.
A javaslat az árliberalizáció irányába tett lépések mellett az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet mintájára nyilvános európai kutatószervezet létrehozását is szorgalmazza, továbbá megerősíti a biotechnológiával kapcsolatos szellemi tulajdonjogok védelmét. Az Európai Gyógyszergyártók Szövetsége, melynek tagja a brit GlaxoSmithKline Plc (GSK), az amerikai Pfizer Inc. (PFE), a német Schering AG (SHR) és Bayer AG (BAY) és a svájci Novartis AG (NVS) is, már az árliberalizáció említését is fontosnak értékeli, ugyanakkor valószínűtlennek tartja, hogy mind a tizenöt tagállammal könnyen el lehet majd fogadtatni a javaslatot. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.