2003. május. 05. 11:47 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

A The Economist szerint jövőre gyorsul a magyar gazdaság növekedése

A korábbinál rosszabb növekedési előrejelzést adtak 2003-ra a feltörekvő piacoknak, köztük Magyarországnak a The Economist által megkérdezett befektetési elemzők, akik szerint azonban a magyar gazdaság növekedése jövőre már jelentősen gyorsul.

A vezető londoni gazdaságpolitikai lap által háromhavonta közölt felmérés szerint a vizsgálatba bevont tíz nagy befektetési ház - köztük a Deutsche Bank, a Goldman Sachs, a J.P. Morgan Chase és a Merrill Lynch - elemzői 2003-ra átlagosan 3,5 százalékra tették a várható magyar GDP-növekedést a legutóbb közölt 3,6 százalék után. A felmérés 2004-re Magyarországon már 4,0 százalékos növekedési ütemet valószínűsít. Az európai feltörekvő térség országai közül az idei növekedési kilátásokat Csehországban is rontották az elemzők, akik szerint a cseh gazdaság az idén a három hónappal korábban jósolt 3,1 százalék helyett 2,7 százalékkal növekszik majd. Ugyanennyit valószínűsítenek Lengyelországnak is, de ez nem változott a negyedévvel korábbi előrejelzéshez képest. Csehországnak jövőre 3,5, Lengyelországnak 3,8 százalékos növekedést jósol a The Economist legújabb számában közzétett felmérés.
A tágabb értelemben vett feltörekvő térségben azonban voltak olyan országok, amelyek sokkal rosszabbul jártak: Venezuela gazdasága például, amelyre a három hónappal ezelőtt közölt becslés 2,1 százalékos idei visszaesést jósolt, az új előrejelzés szerint 2003-ban 14,1 százalékkal zsugorodik majd. Ezen a szélsőségesen gyenge bázison viszont jövőre már 5,5 százalékos növekedést valószínűsítenek a sztrájkokkal és zavargásokkal sújtott dél-amerikai országban a The Economist által kérdezett elemzők. A SARS-vírustól sújtott Hongkong és Szingapúr idei növekedési előrejelzését a felére – 3,0 százalékról 1,6 százalékra, illetve 3,5 százalékról 1,8 százalékra – vették vissza az elemzők. A járvány által szintén súlyosan érintett Kína 2003-as növekedését a becslések átlaga 7,5 százalékra tette, ami 0,1 százalékponttal még jobb is, mint az előző. A The Economist azonban megjegyzi, hogy a járvány terjedésének függvényében később ez is túlzottan derűlátónak bizonyulhat. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés