2003. április. 07. 14:47 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Nagy-Britannia egyelőre nem csatlakozik az euróövezethez?

A brit eurócsatlakozáshoz megszabott öt makrogazdasági feltétel közül legalább három nem teljesül - áll a Deloitte and Touche nemzetközi könyvvizsgáló és gazdaságelemző ház londoni irodájának hétfőn közzétett tanulmányában. Sajtóértesülések szerint Gordon Brown pénzügyminiszter szerdán nyíltan is kimondja, hogy Nagy-Britannia "nagyon jól elvan" az euróövezeten kívül is.

A Deloitte and Touche gazdasági tanácsadója, Roger Bootle által jegyzett tanulmány szerint Brownnak legalább a következő két évre ki kellene zárnia az euró brit meghonosításáról megígért népszavazás kiírását, mert a kormány szabta feltételek közül három - az euróövezeti pénzügypolitika hatásaira, a befektetési klímára és a gazdasági stabilitásra vonatkozó feltétel - nem teljesült eddig.
Nagy-Britannia a legnagyobb európai uniós gazdaság, amely - még a konzervatív érában hozott döntéssel - önszántából kimaradt a jelenleg 12 tagú valutaunió alapító országai közül. A brit Munkáspárt 1997-es hatalomátvétele után az új kormány is meglehetősen bizonytalan programot hirdetett az euró kérdésében. Eszerint a Labour-kormány "elvben" elfogadja, sőt, Tony Blair miniszterelnök néhány korábbi megnyilatkozásának tanúsága szerint egyenest szorgalmazza a valutauniós csatlakozást, de csak akkor, ha teljesül a megszabott öt alapfeltétel.
A Deloitte elemzése azonban kimutatja, hogy az ötből csak két feltétel tűnik teljesíthetőnek. Eszerint a brit és az euróövezeti gazdasági ciklus megfelelő összhangban van ahhoz, hogy Nagy-Britannia hosszú távon együtt tudjon élni a valutauniós jegybanki kamatszinttel, valamint problémák esetén elegendő válaszadási rugalmasság van az euróövezeten belül. Bootle szerint azonban a brit és az euróövezeti gazdaság közötti "masszív szerkezeti különbségek" miatt a valutauniós kamatszint alkalmazása "súlyos kockázatokkal járna" a brit gazdaságra.
A Times hétfői értesülése szerint Brown pénzügyminiszter a szerdán esedékes új költségvetési előterjesztésben közvetve, de világosan utalni is fog arra, hogy egyelőre nem kívánja Nagy-Britanniát az euróövezetben látni. Brown a lap szerint ki fogja emelni, hogy a kemény valutauniós stabilitási előírások szerinte a növekedést, valamint a beruházások ösztönzéséhez szükséges állami hitelfelvételeket akadályozzák. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.