2012. szeptember. 20. 15:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 20. 15:02 Nemzetközi gazdaság

Mindig is volt bankáruralom

Nem újdonság az, hogy pénzügyi kríziseket kell leküzdenünk, ilyenre több száz évvel ezelőtt is volt példa. A pénzügyi lobbi elejét már a genovai bankárok is megmutatták 300 évvel ezelőtt.

Pénzügyi krízisek idején mindig is igyekeztünk a múltból példákat hozni, hogyan is lehetett volna elkerülnünk a problémás helyzeteket, és hogyan tudnánk azokra megoldást találni. Ha spekulációs lufikat keresünk, akkor elég csak az 1636-os tulipánhagyma-összeomlásra gondolni - írja a Pénzkérdés blog. A holland aranykor éveiben a tulipánhagymák ára folyamatosan emelkedett, de az árak egyszer csak hirtelen beszakadtak - ez tekinthető az első spekulációs lufinak. A tulipánhagyma-lufi és a 2008-as pénzügyi válság közti párhuzam azonban nehezen állítható fel, tekintve, hogy akkoriban a reálgazdaság és a pénzpiacok között kisebb volt a kapcsolat és az átlagemberek csak 1-2 év után értesültek erről a hírről, a mindennapi életükre semmilyen hatással nem volt.

A spekulációs válságok kialakulásának logikája ugyanakkor pontosan olyan volt régen, mint most. "A két alapvető összetevő a könnyen hozzáférhető pénz olcsó hitel formájában, illetve egy bizonyos termékhez vagy technikához köthető irreális hozam-elvárás" - írják a Pénzkérdés blog szerkesztői.

Emellett ugyanúgy nem újdonság az államcsőd általi folyamatos fenyegetettség sem. A Genovai Köztársaságban például már a 12. században bocsátottak ki államkötvényeket, a 15. században pedig felállították a világ első állami pénzintézetét, a Banco di San Giorgiot. A pénzintézetet azért is jöhetett létre, mivel törlesztési alapként használták a háborúk miatt katasztrofális mértékűre nőtt államadósság lefaragása érdekében.

Genova azonban negatív példaként is felhozható a pénzügyi lobbi és spekuláció negatív értelmű hangoztatása területén. A spanyol gazdasági 16-17. századi megtorpanása egyesek szerint annak köszönhető, hogy a genovaiak olyannyira tudták érdekeiket érvényesíteni a dél-amerikai aranyban fuldokló spanyolok felett, hogy szinte ők uralkodtak az ibériai királyságon. A spanyol urak és pénzemberek nem tudták a hatalmas aranyvagyont kezelni, "ezért hagyták, hogy a genovaiak lefizetve, kihasználva őket mindent a saját irányításuk alá vonjanak." Ez annak is jó példája, hogy a "gonosz bankárok" korlátlan uralmának kialakulása nem csak a levegőből születik, ahhoz partner is kell. "Például egy olyan állam, amelynek vezetői valamilyen okból ennek teret engednek" - írja a Pénzkérdés blog.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?