A frank jegyzése hétfőn reggel ugyan 200 forint alatt is megfordult, ám a svájci deviza tartós gyengülésére egyelőre hiába számítunk.
A svájci frankért hétfő reggel kevesebb mint 200 forintot kértek a nemzetközi piacon, majd nem sokkal dél után a forint/frank keresztárfolyama ismét az elmúlt időszakban megszokott, 200 forint feletti sávba tért vissza (a BÉT zárásakor a CHF/HUF már 203-nál járt). Barta György, a CIB Bank elemzője szerint a kurzus érdemi csökkenésére az idén már nem érdemes számítani, a frank megítélését jelenleg jobbára a befektetői hangulat ingadozása határozza meg, ez pedig nem kedvez a térségi devizáknak.
Az euró/frank keresztárfolyama hétfőn áttörte a pszichológiailag fontos, és technikai szempontból is jelentős 1,35-ös támaszt. Az árfolyam a 100, illetve 20 napos mozgóátlag alá csökkent, ellenoldali nyomás híján pedig tovább mérséklődhet. Elemzők szerint ebben a svájci gazdaság eurózónánál jelenleg erősebb fundamentumainak, illetve a svájci jegybank egyre erősebb kamatemelési kényszere tükrében nincs semmi meglepő. A következő technikai szint az EUR/CHF-ben 1,3460-nál húzódik.
A CIB prognózisa 2010. év végére 1,34 frankos euró-árfolyam mellett 200-as frank/forint keresztárfolyamot tartalmaz; a bank szakértői jövőre a forint óvatos felértékelődésére számítnak, így decemberre a svájci frank akár 185 forintig, az euró pedig az 2010. végi 270 forintról 260 forintig történő leértékelődését vetítik előre. (Utóbbi az euró/forint már most is magas, 10 százalékot meghaladó volatilitása türkében nem lesz meglepő javulás, hiszen már most "benne van a rendszerben".) A forint svájci devizával szembeni erősödése elsősorban az európai válsághelyzet enyhülésének függvénye Barta György szerint, aki úgy véli, a térségben 2011-ben megindulhat a konjunktúraciklus, a peremországok fizetésképtelenségével kapcsolatos félelmek pedig alábbhagynak majd.
Jövőre a régiós devizák, így a forint megítélésén is javíthat a kedvező gazdasági helyzetjelentések miatt megélénkülő kockázatvállalási kedv a CIB szakértője szerint. Barta figyelmeztetett arra is, hogy a még mindig alacsony fejlett piaci hozamok miatt újra népszerű carry trade célpont lehet majd a forint, a frank menedékdeviza státusza mellett pedig fokozatosan előtérbe kerülhet a korábbi carry-deviza státusz is. (A carry trade lényege, hogy a befektető hitelt vesz fel egy olyan országban, amelynek alapkamata éppen alacsony, majd ezt a pénzt befekteti egy másik országban, ahol magasabb az alapkamat. A cél a két kamat különbségéből fakadó hozam bezsebelése, aminek persze feltétele, hogy el kell kerülni az időközben esetleg bekövetkező hátrányos valutaárfolyam-változásokat.)
A forint erősödésében a külső tényezők mellett természetesen kulcsfontosságú szerepe lesz a kormány tevékenységének - a magyar gazdasággal, így a forinttal szembeni befektetői bizalmat erősíti majd, ha az ígéreteknek megfelelően jövő tavasszal nyilvánosságra kerülnek a kormány jelenlegi még előkészítés alatt álló szerkezeti reformtervei - figyelmeztetett a CIB elemzője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.