2014. augusztus. 30. 17:23 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 30. 17:12 Hazai gazdaság

Román juhtenyésztők keresik az együttműködés lehetőségeit

Romániai juhtenyésztők látogattak Tolna és Bács-Kiskun megyébe, hogy tapasztalatokat szerezzenek.

Rausch Sándor, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke szombaton Kecskeméten azt is elmondta, hogy a romániai Alba (Fehér) megye juhtenyésztői az együttműködésről is tárgyalni szeretnének. Hajduk Péter, a Magyar Juhtenyésztők és Kecsketenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: mivel a magyar juhtenyésztők a tenyésztés megszervezésében, a termék-előállításban román kollégáiknál előbbre tartanak, átadhatják tudásukat, és tenyészállatokat is eladhatnak nekik - mondta.
   
Kitért arra is, hogy az utóbbi két-három évben megállt a magyar juhállomány csökkenése, sőt bizonyos kormányzati intézkedéseknek köszönhetően egy kicsit emelkedett. A magyar juhokat döntő többségében Nyugat-Európába szállítják. Magyarországon 6800-7000 család foglalkozik juhtartással, amely mára már 95-96 százalékban családi gazdaságokban koncentrálódik.
   
Magyarországon az Európai Unió előírása alapján egyedi jelöléssel pontos nyilvántartást vezetnek, amely szerint 900 ezer körül van az anyajuhok száma. Az uniós csatlakozáskor, 2004-ben 1,25 millió volt a hazai juhállomány, a juhok száma azért csökkent, mert az EU-ban a földalapú támogatásra helyeződik a hangsúly - mutatott rá.
   
Hajduk Péter szólt arról, hogy eddig az állattenyésztés nem kapott megfelelő támogatást, azonban 2015 és 2020 között a tervek szerint a támogatási rendszer az állattenyésztésre is figyel majd. Annak a reményének adott hangot, hogy 2020-ra 1,3 millió körül lesz a juhállomány.

Megemlítette, hogy a magyar juhtenyésztésnek vannak piacai, mivel Nyugat-Európa csak a 75-80 százalékát termeli meg annak a juhhúsnak, amelyet elfogyaszt. A vendégek a megbeszélések után meglátogatták Soltszentimrén Gudmon László mintafarmját, ahol 400 hektáron 1600 juhot tartanak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.