Ötszázmilliárd forint víziközmű-fejlesztésre az EU-tól
Mintegy 500 milliárd forint forrást kapott Magyarország a vízi közművek, elsősorban a csatornahálózat kiépítésének finanszírozására az Európai Uniótól a 2007-2013. közötti költségvetési időszakra - mondta Kovács Károly, a Magyar Szennyvíztechnikai Szövetség (MASZESZ) alelnöke és az Európai Vízügyi Szövetség elnökségi tagja szerdán Budapesten.
A szakember "A közép-kelet-európai régió vízi közműveinek fejlesztése és fenntartása az EU támogatásával" című konferencián beszélt az MTI-nek. A tanácskozáson a térség országai, Bulgária Románia, Szlovákia, Horvátország továbbá Ausztria, Németország, valamint Csehország szakemberei vettek részt.
Kovács Károly beszélt arról, hogy Magyarországon a rendelkezésre álló forrás mintegy 20 százalékát használták fel eddig. A fejlesztési projektek száma 450-500-ra tehető, amelyeknek legkésőbb 2015 végéig be kell fejeződniük. Magyarországon a csatornázottság mértéke mintegy 70 százalékos, a vezetékes ivóvízzel ellátottság pedig mintegy 97 százalékos.
A víziközmű-beruházások megvalósításához 80-85 százalékos támogatást vehetnek igénybe a fejlesztők - elsősorban az önkormányzatok. A fejlesztések eredményeként várhatóan 2015. végére Magyarországon a csatornázottság mértéke eléri majd a 85-90 százalékot. Ebbe beleértendő a biológiai szennyvíztisztítás is.
A szakember jelezte, hogy a csatornázottság mértéke és a csatornával ellátott lakások aránya között jelenleg mintegy 10 százalékos eltérés tapasztalható. Ez annak tudható be - közölte - hogy sok településen az emberek egy része annak ellenére, hogy megvolna a lehetősége, nem köti rá lakását a csatornahálózatra, mivel drágállja.
Kovács Károly szerint akkor lehet gazdaságosan működtetni egy csatornahálózatot, ha a beépítettség nem túl ritka, mivel a ritkán lakott településrészeken általában nem mindig kifizetődő a csatornahálózat kiépítése. A szakember szerint akkor rentábilis a csatornahálózatra csatlakozás költsége, ha háztartásonként átlagosan 1 millió forintból megoldható. Most azonban vannak Magyarországon olyan települések, ahol háztartásonként akár az 1,5-2,0 millió forintot is eléri.
A MASZESZ alelnöke arról is beszélt, hogy az elmúlt években jelentősen visszaesett Magyarországon a vízfogyasztás, ami szintén drágítja a vízi közművek működtetését. Ennek az az oka, hogy ugyanazt a szolgáltató rendszert tartják fenn a vízi közműveket működtető társaságok, mint korábban. Ugyanakkor van olyan település, ahol a korábbi fejenkénti, napi 200 literes fogyasztás 100 literre esett vissza. Így a díjak jelentős mértékben emelkedtek, esetenként megduplázódtak. Ezért a szolgáltatók költségeiben jelentős mértékű az eltérés. A legolcsóbban és a legdrágábban szolgáltatók költsége között akár hússzoros különbség is lehet.
Magyarországon nagyon sok szolgáltató működteti a víz- és csatornaszolgáltatást, számuk mintegy 400. Közülük 300 szolgáltatóra a szolgáltatásnak kevesebb mint 5 százaléka jut. Továbbbá probléma az is, hogy a vízhálózat jelentős mértékben elöregedett, általában 30-40 éves. Ezért a hálózati veszteség átlagosan 20 százalékos, de van olyan település, ahol a veszteség mértéke 40-50 százalékot is kitesz. Magyarországon jelenleg mintegy 40-50 ezer kilométer a csatornahálózat hossza, míg a vízhálózaté 100 ezer kilométerre rúg.
A tanácskozásról készített sajtóközlemény szerint Kling István vízügyekért felelős helyettes államtitkár a konferencián ismertette, hogy a víziközmű-törvénytervezetet várhatóan még ebben a hónapban véglegesítik, ezt követően kerül a nyilvánosság, valamint az Országgyűlés elé.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.