2010. december. 02. 10:04 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 02. 12:44 Hazai gazdaság

Kopits: csak a KT végzett hatásvizsgálatot a költségvetési javaslatról

A Költségvetési Tanácsról (KT) alkotott nézetek 10 bázisponttal emelhették a magyar állampapírok kockázati felárát az elmúlt napokban - mondta Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

A Költségvetési Tanácsról (KT) alkotott nézetek, a tanácsról az utóbbi időben elhangzott vélemények 10 bázisponttal emelhették a magyar állampapírok kockázati felárát az elmúlt napokban - mondta Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón. Kopits György kiemelte: a KT-ről szerdán beadott törvénymódosító javaslat szerint az új Költségvetési Tanács jogosítványa nem lenne más, mint véleményt mondani a már elfogadott, zárószavazás utáni költségvetési törvényről, és ezt a véleményt megküldené a köztársasági elnöknek, aki a vélemény alapján visszaküldhetné a költségvetési törvényt a parlamentnek. Ha ezt a módosító javaslatot a parlament elfogadná, akkor egy komoly szellemi érték szűnne meg, amit nehéz lenne újra létrehozni - húzta alá a tanács elnöke.

Utalt arra, hogy az elmúlt napokban mintegy 100 bázisponttal emelkedett a magyar állampapírok kockázati felára, ebből az elnök véleménye szerint 10 bázispontot adhattak a Költségvetési Tanács munkájáról megfogalmazott, egyes esetekben negatív vélemények. A tanács elnöke kiemelte: "szürreális, hogy a mostani likviditásbőség közepette 8 százalékos kamatot fizetünk a magyar 10 éves állampapírok után". A tanács munkáját ért bírálatok akkor jelentkeztek és erősödtek fel, mondta, amikor a Költségvetési Tanács bemutatta véleményét a jövő évi költségvetési törvényjavaslatról, illetve az ahhoz beadott módosító indítványokról. 

Kopits György kiemelte: az éves költségvetési törvényjavaslathoz hatásvizsgálatot, azzal kapcsolatos számításokat csak a Költségvetési Tanács, illetve annak apparátusa végzett, az ÁSZ és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is csupán véleményezte a költségvetést, gyakran pont a tanács hatásvizsgálataira támaszkodva. A KT elnöke szerint "nincs átfedés" a költségvetéssel kapcsolatban a tanács, illetve az MNB, vagy az ÁSZ munkája, ellenőrzése során. 

A Költségvetési Tanács elnöke aláhúzta: a tanács, illetve titkárságának mostani megszüntetésével összefüggésben "nem a mi egzisztenciánkról, hanem Magyarország jövőjéről, hitelességéről" van szó. A beadott javaslat szerint, elfogadása esetén, a tanács titkársága ez év végén befejezné a tevékenységét. 

Az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága szerdán bizottsági módosító indítványként nyújtotta be a jövő évi költségvetést magalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz a Költségvetési Tanács jelölésével, annak tevékenységével kapcsolatos javaslatát. Ha a módosító javaslatot elfogadja a parlament, akkor a Költségvetési Tanács három tagja az MNB elnöke (Simor András), az ÁSZ elnöke (Domokos László), és egy hat évre kinevezett közgazdász lesz a jövőben, akit az államfő, Schmitt Pál jelöl.

Jelenleg a testület három tagból áll (Kopits György elnök, Oblath Gábor és Török Ádám), tavaly kilenc évre választotta meg őket az Országgyűlés. Kopits Györgyöt az államfő, Oblath Gábort az MNB elnöke, Török Ádámot pedig az ÁSZ elnöke jelölte 2009 elején. 

A mostani Költségvetési Tanács elnökét és tagjait 2009. februárjában nagy többséggel, ellenszavazat nélkül választotta meg az Országgyűlés. Kopits Györgyöt a Költségvetési Tanács elnökét 360 igen szavazattal, egy tartózkodással fogadta el a T. Ház. Oblath Gábort 359 igen szavazattal, egy tartózkodással fogadták el a képviselők, Török Ádám pedig 361 igen szavazattal, egy tartózkodás mellett kapott bizalmat. Kopits György és Oblath Gábor akkor, megválasztásuk miatt lemondtak az MNB Monetáris Tanácsában betöltött tagságukról, ezzel szüntetve meg az összeférhetetlenséget.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.