Az 1853-ban Franciaországból betelepített, ám Argentinában ikonikussá vált szőlőfajta, a malbec világnapját április 17-én jegyzik a nemzetközi borvilágban. Immár Magyarországon is többesztendős hagyomány, hogy ünnepi kóstolót rendeznek a tiszteletére.
A meghívott borszakértők, szakírók és borkereskedők április 18-án délután találkoznak a budapesti Boscolo hotelben az Argentin Nagykövetség által szervezett szakmai napon. A kóstolásokhoz dr. Kosárka József borakadémikus ad útmutatót. S természetesen a tangó is jár a koccintásokhoz.
Az idei év újdonsága, hogy csatlakoztak az ünnepléshez éttermek, borbárok is, ahol a világnap alkalmából a hét folyamán kedvezményes áron kínálják a malbec borokat:
Baraka Restaurant április 19-20.
Fire Restaurant április 19-20.
Haraszthy Pincészet Étterem április 23-24.
Kollázs Brasserie & Bar április 19-20.
Palack Borbar április 19-20.
Prime Steakhouse & Wine április 19-20.
Prosit Borbar április 19-20.
Spoon Restaurant április 19-20.
0,75 Borbar & Bistro április 19-20.
Tiszavirág, Rooms & Restaurant (Szeged) április 19-23.
Amit a malbecről tudni kell:
Argentína bortermelésének zászlóshajója 1853. április 17-én érkezett új hazájába. Akár mitológiai történet is lehetne: egy ország – és immár a világ – minden évben megünnepli a napot, amikor Domingo Faustino Sarmiento kormányzó, későbbi argentin elnök megbízásából a francia Michel Aimé Pouget több francia szőlőfajta mellett elhozta a malbecet is Mendozába. S a szőlő az igen száraz éghajlaton kivirult, otthonra lelt, és ma sokak számára egyet jelent az argentin borral. Bár a malbec már másfél százada jelen van Argentínában, igazi tündöklése csak a ‘90-es években kezdődött – a telepített terület nagysága azóta közel háromszorosára, több mint 28 ezer hektárra nőtt. Argentína emblematikus boraként az export szempontjából elsődleges fontosságú, amikor például 2010-ben az Egyesült Államokban divatba jött a malbecet inni, a kereslet egy év alatt 60%-ot emelkedett.
Argentína jelenleg a világ ötödik legnagyobb bortermelője, s az utóbbi egy-két évtized pedig megmutatta, hogy nemcsak volumenben, de minőségben is képes felvenni a versenyt a nagy múltú bortermelő országokkal. Ugyanakkor ez a korábban elsősorban a hazai igényeket kiszolgáló argentin bortermelést válaszút elé is állította, hiszen a nemzetközi piacra készülő borok nem adhatók el könnyen otthon. A malbecben rejlő lehetőségeket jól mutatja, hogy a francia presztízsmárkáknak, mint a Château Lafite-Rothschild és a Cheval Blanc is van társult vállalkozásuk, az ültetvényeknek pedig olyan új területeket választanak ki, mint a világ legmagasabban fekvő telepítésével büszkélkedő Salta régió és Patagónia, az ország legdélebbi, szeles, kietlen vidéke. A túlérett és túlhordózott tételek helyett az agrentin malbec is inkább a frissesség és a struktúra irányába indult el. Az ültetvények magaslati fekvésének köszönhetően a szőlő a magasabb UV-sugárzás miatt vastagabb héjat növeszt, az Andok árnyékoló hatása miatt extrém száraz éghajlaton pedig szabályozottan, olvadékvízzel oldják meg a talaj vízellátását.(vincemagazin.hu)