Puliszka, pogácsa, sós palacsinta - mi juhtúróval szeretjük a legjobban. Meglehet, a juhtúrós ételek megosztják a közönséget, annyi biztos, hogy rajongói tábora is meglehetős. Otthon is számos fogásban élvezhetjük jellegzetes, enyhén csípős ízét, krémes állagát. S azt is eláruljuk, hogyan készíthetünk házilag juhtúrót.
Bár nálunk is hagyományos, régi szereplője a konyhának, sajnos nem mi találtuk fel. Legtöbben a juhtúrót, avagy bryndzát szlovák eredetűnek vélik - már több mint 600 éve készítenek juhtúrót -, de még ők sem az "ősforrás", merthogy a románoktól tanulták el, hogyan is kell ezt csinálni. A juhtúró nagyüzemi termelése a 18. században kezdődött, és a környező országokban nagyon népszerű lett. Ám a mai napig igaz, hogy nagy tételben való gyártása sosem fogja azt a minőséget, ízeket hozni, amit a kézműves, kisebb mennyiségben készített juhtúró esetében érezhetünk. Mindjárt egy jó tanács: érdemes megvizsgálni a bolti túrók összetételét, mert hivatalosan csak azt a terméket nevezhetik juhtúrónak (bryndzának), amiben legalább 50% juhsajt van.
Készítsünk juhtúrót
…ami tulajdonképpen nem is túró, hiszen már kész sajtból készítik. Csak a végső állaga hasonlít nagyon a túróra, így vélhetően ezért is kapta ezt az elnevezést. Ha hozzájutunk jó minőségű juhsajthoz, otthon is elkészíthetjük. Azt nem mondjuk, hogy rendezkedjünk be önellátásra, de érdemes kipróbálni:
Ha nekiveselkedünk, akkor 1 kiló sajthoz 2 dkg sóra lesz szükség. (ennél nagyobb adaggal is dolgozhatunk, mivel a juhtúró lefagyasztható). A sajtot kisebb, kb. 15 dekás darabokra vágjuk, majd forró, sós vízbe rakjuk. A sós vízben hagyjuk 2-3 órát, majd egy tiszta vászon konyharuhába kiszedjük. A konyharuhába tekerjük és fellógatva hagyjuk lecsöpögni. Időnként fogassuk meg a sajtdarabokat, hogy egyenletesen száradjanak ki. Ha már szárazak, akkor ledaráljuk, és a sóval összekeverve többször alaposan átgyúrjuk. Krémes állagú kell, hogy legyen. Ha úgy érezzük, hogy száraz a sajt, akkor tehetünk hozzá egy kis vajat.
Tetszés szerinti adagonként csomagoljuk.
Juhtúró a konyhában
A juhtúróhoz szinte minden friss zöldfűszer illik, valamint a kömény, az őrölt pirospaprika, a hagymafélék is. Jellemzően sós fogásokhoz használjuk, de önmagában, hidegen, kenyérre kenve friss paradicsommal, paprikával, lilahagymával, retekkel - körözöttnek vajjal, mustárral elkeverve - remek reggeli, uzsonna, hideg vacsora, sörkorcsolya. Mint ahogy a zöldfűszeres juhtúróval töltött nyers paprika, paradicsom is.
Ha a meleg ételekről van szó, annyi biztos, hogy az egyik legnépszerűbb fogás a juhtúrós sztrapacska. Manapság minden valamirevaló sörözőben, vendéglőben, de még flancosabb helyeken is ott az étlapon.
Régebben sok helyen fogyasztottak juhtúrós puliszkát is, ami a népi konyháról szintén kezd bekéretőzni az éttermekbe - aki még nem kóstolta, ne habozzon, amilyen egyszerű és olcsó, olyan finom étel.
Töltelék alapnak húsokhoz, zöldségekhez is kiváló a juhtúró, de különböző tésztalapokat is tölthetünk vele,réteslapot, leveles tésztát, quichie-t, kelt tésztát, palacsintát. Magában főtt krumplival, vajjal és némi zöldfűszerrel is fogyaszthatjuk.
Ha nagyon erőteljesnek érezzük a juhtúró ízért, akkor lágyíthatjuk egy kis tejföllel, vajjal, vagy adhatunk hozzá részben tehéntúrót.
BACONOS JUHTÚRÓS PULISZKA
Hozzávalók:
1 liter víz
30 dkg kukoricadara
25 dkg juhtúró
3 dl tejföl
3 dkg vaj
5-6 szelet bacon, vagy más füstölt szalonna
Elkészítés:
1 liter vízhez adjunk egy kis sót, és ha forrni kezd, akkor állandó keverés mellett, folyamatosan szórva adjunk hozzá 30 dkg kukoricadarát. Kb. 15 percig főzzük, és nagyon fontos, hogy állandóan keverjük – legjobb kézi habverővel - hogy ne legyen csomós. Ha besűrűsödött, sima kását kaptunk, akkor levesszük a tűzről, hozzákeverünk 3 dkg vajat és állni hagyjuk.
A szalonnát vágjuk apró kockákra és egy serpenyőben pirítsuk ropogósra. Egy tűzálló tálat vagy tepsit, sütőbe tehető serpenyőt kenjünk ki vajjal, és öntsük bele a még forró puliszkát. Terítsük szét rajta a juhtúrót, locsoljuk rá a tejfölt. A tetejére szórjuk a pirított szalonnadarabokat és öntsük rá a szalonna szaftját. 160°c-os sütőben 15 – 20 percig .
Készíthetjük úgyis, hogy a puliszkából evőkanállal apró halmokat szaggatunk, a tálba rakjuk és innen minden lépés megegyezik.
JUHTÚRÓS POGÁCSA
Hozzávalók:
30 dkg juhtúró
30 dkg vaj
30 dkg liszt
2 tojássárgája
20 g élesztő
15 dkg füstölt sajt, reszelve a tetejére
2 teáskanál só
Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 200°C-ra.
A hozzávalókat alaposan gyúrjuk össze (a sajton kívül), majd fedjük le és 20 percig hűtőben pihentessük.
A tésztát nyújtsuk ki egyujjnyira, a tetejét késsel rácsozzuk be. Vékonyan kenjük meg felvert tojássárgájával. A tésztát hajtogassuk: képzeletben osszuk fel 3 egyenlő részre, és bal oldalát hajtsuk jobbra, a jobb oldalt pedig balra.
Sodrófával nyújtsuk ki ismét, kb. 1,5 cm magasra. Kisebb pogácsaszaggatóval szúrjuk ki, kenjük meg a tetejét ismét tojássárgájával, hintsük meg reszelt sajttal és 15 percig pihentessük. Majd tegyük az előmelegített sütőbe, és 20 percig - vagy amíg aranybarna nem lesz - sütjük.
JUHTÚRÓS-SPENÓTOS PALACSINTA
A szokásos módon palacsintát sütünk, megtöltjük és sütőben lerakva készítjük.
Hozzávalók a töltelékhez /9-10 db palacsinta/:
20 dkg juhtúró
20 dkg mélyhűtött spenót, lecsepegtetve
3 gerezd fokhagyma
2 dl tejföl
15 dkg reszelt sajt
a tál kikenéséhez és a spenót párolásához vaj
só, csipet frissen őrölt fekete bors, szerecsendió, bazsalikom
Elkészítés:
Egy serpenyőben felmelegítjük a vajat, rádobjuk a spenótot és az összezúzott fokhagymát. Amikor megpárolódott, levesszük, és hagyjuk kihűlni. Összekeverjük a töltelék többi hozzávalójával - a sajt kivételével -, és a tejfölből csak 3 evőkanálnyit teszünk hozzá, majd megtöltjük a palacsintákat. Feltekerjük és szorosan egymás mellé fektetjük egy vajjal kikent tűzálló tálba. A palacsinták tetejét meglocsoljuk a maradék tejföllel, meghintjük a sajttal, és 180°C-os előmelegített sütőben 15 percig sütjük.