Tilos lesz nyers sertéshúst felszolgálni a japán éttermekben a hepatitiszfertőzés veszélye miatt.
A nyers marhamáj után betiltják a nyers sertéshús felszolgálását is a japán éttermekben, mert tavaly rekordot ért el a hepatitisz E okozta megbetegedések száma a szigetországban, és a hatóságok főleg a nyers sertésmájat hibáztatják a fertőző májgyulladás terjedéséért.
Az egészségügyi, munkaügyi és népjóléti minisztérium szerdai bejelentése szerint június közepétől lesz tilos a nyers sertéshús felszolgálása az éttermekben, a tilalom megszegői 2 évig terjedő börtönt vagy 2 millió jenig (4,6 millió forint) terjedő pénzbírságot kockáztatnak.
Az új előírások értelmében a japán vendéglősök kötelesek legalább 30 percen át 63 Celsius fokon sütni vagy más módon hőkezelni a sertéshúsféléket. A minisztérium felszólította a lakosságot is, hogy kerülje a nyers sertéshús fogyasztását, és 75 fokon legalább egy percig hevítse azt a kórokozók elpusztítása céljából.
A japán vendéglők azután kezdtek nyers sertésmájat felszolgálni, hogy az ételmérgezések megelőzése céljából 2012 júliusában betiltották a nyers marhamáj vendéglői felszolgálását és kiskereskedelmi eladását, mivel 2011-ben több megbetegedés is történt éttermekben.
A hepatitisz E okozta megbetegedések száma 146-tal rekordot döntött 2014-ben Japánban, míg 2011-ben csak 55-en fertőződtek meg a kórral. Az egészségügyi hatóságok azt gyanítják, hogy főleg a sertésbelsőségek hordozzák a fertőző májgyulladást okozó E-vírust.