A kis tavaszi virágnak semmi oka a szerénykedésre. Gyönyörű a színe, csábító az illata, és a konyhában is helye van. Nem csupán vázában. A világ első ibolyás szakácskönyve írójának ajánlásával ünnepi, húsvéti finomságot is készíthetünk belőle.
Ilyen tájt sok helyütt valóságos ibolyamezők virítanak, és a kertekben is dacolnak széllel, esővel a kicsi virágok. Különösen örül ennek Halmos Mónika gasztrobotanikus, akit egyszerűbben nevezhetünk virágszakácsnak is, cseppet sem fog megsértődni. A készítményeit a csodálatosan megújult fehérvárcsurgói Károlyi kastély ámbitusán személyesen is volt szerencsénk tesztelni. (Húsvét vasárnap pedig a gödöllői Grassalkovics kastélyba látogatóknak tart kóstolót virágkonyhájáról - a szerk. megjegyzése)
„A márciusi ibolyák igazán aromásak” – véli az ehető virágok szakértője, több receptkönyv szerzője. Ibolya íz-lelő című szakácskönyvében az arany diplomás gasztronómus saját kipróbált receptjeit adja közre és olyan régi forrásokból merít inspirációt, mint Dobos C. József legismertebb műve, a Magyar-franczia szakácskönyv (Budapest, 1881). A neves szakács és cukrászmester egyébként nemcsak a dobostortát jegyzi, hanem az édes ibolyakocsonyát és a bajor krémet ibolya illattal.
Halmos Mónika Ibolya íz-lelőjéből az is kiderül, hogy a tavaszt hozó szerény kis virág ugyanúgy a szép emlékezetű Erzsébet királyné, a magyaroknak oly kedves Sissi ibolyafagylaltjának és kandírozott ibolyájának az alapanyaga volt, mint a hírhedt római császár, Néró ibolyasörbetjének. A kis virágra egész sor kulináris alkotás – akár menüsor is – épül a szerző recepttárában. Például kezdve előételnek a kecskesajtos ibolyás vinegrettel, folytatva a németalföldi tradicionális zöldcsütörtöki ibolyás levessel, aztán egy ibolyás koktéltállal, s végül desszertnek a bécsi ibolyatortát választva. Persze italfélségekből sem szenvednénk hiányt. Kipróbálhatnánk a négy hétig érlelt ibolyalikőrt – ezt még a legmacsósabb húsvéthétfői locsolkodók is felhörpintenék, mivel előzőleg az ibolyát vodkában áztatják -, s a bécsi sógoroktól „kölcsönzött” ibolyafröccsöt, amelynek nyugodtan a honi itallapokon is helye lehetne.
Mi húsvéti desszertnek, az ibolyás túrópudingot választottu kHalmos Monika ajánlásával:„Az ünnepre még sok helyen hagyományos sárga túró „újragondolt” változata lehet, egy igazi üde, tavaszi desszert, fehérjében gazdag, nem tartalmaz túl sok kalóriát, ám annál több ibolyát” – fűzte hozzá javaslatához a virágszakács, akinek igazán érdemes beugorni a műhelyébe.
Ibolyás túrópuding
Kék ibolyával látványos, fehér ibolyával titokzatos desszert.
Hozzávalók: 40 dkg tehéntúró, 1,5 dl tejszín, 15 dkg porcukor, 4 zselatinlap, 2 nagy csokor ibolya, 1 citrom.
Elkészítése: A porcukorból 1 dl vízzel és a citrom levével szirupot főzünk. Ha langyosra hűlt, hozzáadjuk az előzőleg beáztatott zselatinlapokat. A túrót szitán áttörjük, a felvert tejszínnel lazítjuk, majd hozzáadjuk a kihűlt zselatinos szirupot. Gyöngéden beleforgatjuk az ibolyavirágokat, a citrom lereszelt sárga héját, majd vízzel kiöblített formákba töltjük. Legalább két órán át a hűtőben dermesztjük. Tálalás előtt a formát meleg vízbe mártjuk, és a pudingokat kiborítjuk. Ibolyavirágokkal díszítve tálaljuk.
Tipp: Jól illik hozzá a tojáslikőr, amely nemcsak a karácsony, de a húsvét klasszikus "kontyalávalója" is.