Tudjuk, hogy a zserbó szent és sérthetetlen karácsonyi sütemény, de frivol módon kicsit eljátszottunk vele, és farsangosítottuk. Már lehet sejteni, hogy kis sütimaskarázás és némi alkohol szóba jön.
Nem kertelünk, bevalljuk, azért zserbó, mert zserbótésztából, zserbómódra készül, csak nem dióval, hanem borban pácolt reszelt almával. Ez a réteges almás tepsitorta egyszerűen csak haszonélvezője a remek zserbótésztának, amelyet az alma annyira átjár, hogy alig tudjuk, hol kezdődik a tészta, és hol végződik az alma.
A tetejére nem tettünk semmit, de aki fokozná a zserbóhatást, vonja be csokoládéval, aki viszont az almát erősítené, kenje be almazselével vagy almaszósszal, szórja meg barnacukorral, és grill alatt vagy gázégővel karamellizálja rá. Na, ez rendes farsangi maskarája a zserbónak.
Az élvezeteket megfejelhetjük a vaníliás sodóval, bár a nedvdús sütemény enélkül is kiválóan szuperál. De a farsangi – és mindenkori – hedonizmus jegyében azt valljuk, ha az élvezeteket lehet halmozni, akkor bizony halmozni fogjuk. S ez nem rossz döntés.
Almatöltelék:
1,5 kg alma
2 dl enyhén édes, késői szüretelésű fehérbor
1 fél citrom leve
kb. 20-25 dkg cukor
2-3 kiskanál fahéj
A tésztához:
25 dkg liszt, átszitálva
12 dkg szobahőmérsékletű vaj
3 dkg porcukor
0,5 dl tej
1 tojássárgája
fél csomag (20 g) friss, vagy egy csomag szárított élesztő (10 g)
A vaníliás bormártáshoz:
6 dl tej, 1 felvert tojás
1 dl bor (vagy lásd mint fent…)
1 vaníliarúd vagy 1 kiskanál valódi vaníliakivonat
3 tojássárgája
10 dkg cukor
1 kiskanál ételkeményítő
1. Az első lépés talán meglepő módon, de az alma „bepácolásával“ kezdődik: a lehámozott, kicsumázott almákat reszeljük le, és keverjük össze a borral meg a citromlével. Tegyük egy jól zárható edénybe, és hagyjuk pácolódni legalább egy napon át. Barnulni fog az alma, hát persze, de ennek semmiféle jelentősége nincs.
2. Másnap készítsük el a tésztát: az összes hozzávalót alaposan gyúrjuk össze kézzel vagy robotgéppel, ez nagyjából 6-8 percet jelent. A tésztát osszuk fel 5 egyenlő darabra, és hagyjuk őket békén 10-15 percig. Nem kell, hogy letakarjuk, éppen csak egy kis kelesztésbeindulásra várunk, kel majd a tészta sütés közben is, de most az a szándékunk, hogy vékony tésztalapok legyenek az almarétegek között.
A sütőt kapcsoljuk be 180 fokra.
3. Egy tortaformát vajazzunk ki, az egyik tésztagombócot nyújtsuk ki. Vékony lesz, ez is a cél. Óvatosan, a sodrófára feltekerve helyezzük a formába, aztán az alma negyedét terítsük rá, hintsük meg cukorral és fahéjjal. Ezt ismételjük meg még háromszor, aztán fedjük le az utolsó almaréteget az utolsó tésztalappal. A felvert tojással kenjük meg a tetejét, és azt is szórjuk meg cukorral. Ez kissé ráég sütés közben, és ropogós héjat képez az omlósan puha torta tetején. Ha azonban túlságosan barnul, akkor vegyük elejét a ráégésnek egy alufóliával.
55-60 perc alatt elkészül.
4. A vaníliamártáshoz vágjuk ketté a vaníliarudat, kaparjuk ki a magjait, adjuk a tejhez és forrósítsuk fel. Vaníliakivonat használata esetében is ez az eljárás.
Amikor a tej felforrt, rögtön vegyük takarékra tüzet, kanalazzunk ki egy kevés forró tejet egy edénybe, jól keverjük össze az ételkeményítővel, a cukorral és a tojássárgájákkal, majd az egészet öntsük vissza, és kevergetve, nagyon lassú tűzön főzzük 4-5 percig, mígnem kezd besűrűsödni. Ne forraljuk, mert a tojássárgája összeugrik (ha mégis megtörténik, merülőmixerrel homogenizáljuk, aztán sűrű szitán szűrjük át, szinte olyan lesz, mintha meg sem történt volna…).
Vegyük le a tűzről, keverjük bele a bort, s hagyjuk kissé kihűlni, majd dobjuk ki a vaníliarudat.
5. A süteményt is hagyjuk kihűlni, majd vegyük le róla a formát, szeleteljük vagy kockázzuk fel (én négyszögletes tortaformát használtam). Egy tányérra kanalazzunk a mártásból, ültessük rá az almatortát, és ne nézzünk rá hosszasan kéjesen, hanem kebelezzük be.