Egy kötetben 348 étterem, 561 szálloda, 153 borászat, 451 bor. Megjelent a Gault&Millau Magyarország 2015 kalauz. Böngészni, kóstolni, tapasztalni bőven van mit egy évre. De nézzük, kik a legjobbak a G&M szigorú ítészei szerint a vendéglátásban.
A kalauz értékelése szerint a legjobb hazai éttermek - a maximális 20-ból adható - 17 ponttal és három szakácssapkával elismerve a következők: a két Michelin csillagos étterem, a Costes és az Onyx, valamint a ZONA bisztró. 16 pontos, két szakácssapkás az Alabárdos étterem, az idén Michelin csillagot elnyert Borkonyha, a Laci!Konyha! az Olimpia vendéglő és a Salon Restaurant. 15 pontos, szintén két szakácssapkás az Aranykaviár étterem, a Babel, a Csalogány 26, és a LouLou Restaurant .
A Gault&Millau Magyarország 2015 étterem- és borkalauz Év étterme díját a Borkonyha kapta, Feltörekvő étterem díját a gyulai Patrióta étterem, A vidék étterme elismerést a békéscsabai Brill étterem, az Alternatív vendéglátás díjat pedig a Pesti Burger és Bár. Az Év konyhafőnőke Ádám Csaba, az Olimpia étterem séfje lett.
A pincészetek közül a tokaji Bott pince lett a kiadványban az Év borászata, és miként tavaly, úgy az idén is Szepsy István borászata és a Demeter pincészet került a legjobbak közé.
A Magyar Gasztronómiai Egyesület (MGE) az új Gault&Millau étterem- és borkalauz bemutatóján adta át az Aranyszalag Minőség tanúsítványokat is.
Az egyesület az Aranyszalag Minőség tanúsítványt abból a megfontolásból alapította, hogy „az támaszként szolgáljon mindazoknak, akik tudnak és mernek minőséget teremteni, másfelől a tanúsítvány hiteles információt kíván adni azoknak, akik ilyen minőséget keresnek.”
Az Aranyszalag Minőségi Tanúsítványt idén Balogh Nagy Erzsébet keleméri Île de France-báránya és Baumgartner Antal tisztavérű szőke mangalicája kapta. A mostani elismerésekkel együtt összesen 11 ( Tetrabbit szabadtartású nyúl, Zselicvad, MasterGood tanyasi csirke, Brunner méz, Molnár János kecskesajtok, parajdi só, Rózsavölgyi csokoládé, Kiss család bezdáni fűszerpaprika, tarpai szilvalekvár) tanúsítványt adott ki idáig az MGE.
A Magyar Gasztronómiai Egyesület Hagyomány és evolúció díját az október 9-iki Gault&Millau díjátadó ünnepség díszvendége, az osztrák Eckart Witzigmann, az évszázad szakácsa kapta.
Megjegyzés: A G&M nemzetközi pontozási rendszerében a maximálian elérhető pontszám, öt szakácssapkával díjazva, a 20. Ezt a lehető legritkább esetben ítélik meg,a világ legszűkebb élvonalához tartozó éttermek tartoznak ide. Mint ahogy a 19 pontos, négy szakácssapkás vendéglátóhelyek is a világ legjobbjai közé soroltatnak. Nemzetközi viszonylatban a 18-17 pontosak, három szakácssapkával már kiemelkedőnek számítanak. a 16-15 pontos, két szakácsapkások nagyon jónak.
A kalauzt a 60-as évek derekán alapította két francia szakíró, Henri Gault és Christian Millau, az ő eredeti elképzelésük szerint: " maximális pontszám tulajdonképpen senkinek sem jár, hiszen senki sem tökéletes..."