Tessék megkapaszkodni. Alapállásból német eredetű lagert, aztán egy másik foci nagyhatalomtól honosítottat, nevezetesen angol porter típusút.
Brazilíát ugyan leginkább a portugálok szállták meg, ám újkori sörfőzési hagyományaikat elsősorban a német bevándorlók alapozták meg. Egyik legnagyobb sörfőzdéjük a Bohemia, melynek névválasztását az indokolta, hogy eredetileg žateci – német nevén Saaz – komlót használtak pilseni típusú söreik főzéséhez.
A Brahma főzde Rio de Janeiróban kezdte működését, az igen népszerű lager söreik mellett főznek egy felsőerjesztésű, 8 százalék alkoholtartalmú Portert is.
Egyes fanatikus porter kedvelők azt állítják, hogy ez a sör nem London hordárairól, hanem Portugáliáról kapta nevét. A Bohemia, a Brahma mellett az Antartica és - a legnépszerűbb brazil sör - a Skol márka is a világ legnagyobb sörgyártó cégének az Anhauser-Bush Inbev-nek a tulajdona. Ez mintegy kétharmados részesedést jelent a brazil piacon, ahol még a Heineken - a mexikói FEMSA bekebelezésével, és többek között a népszerű Kaiser márkával - szerzett nyolc százalék körüli részesedést. Így került hozzájuk az eredetileg a Cervejaria Cacador nevű brazil sörgyárban főzött Xingu márka is. Az Amazonas egyik mellékfolyójáról elnevezett, 1988-ban piacra vezetett sör egyike az első modernkori brazil kézműves söröknek.
A tizenkét százalékos sörpiaci részesedéssel rendelkező Grupo Schincariol több helyi sörfőzde szövetsége. Legnagyobb márkájuk a nagyüzemi Nova Schin, de a szövetség tagja több olyan sörfőzde is, mely az amerikai sörforradalom nyomdokain haladva a brazil sörpiacot is elárasztó lager sörökkel szemben kínál alternatívát. Ezek a kis vállalkozások ínyenc, egyedi és különleges söröket próbálnak főzni. Ilyen, az német hangzású Baden Baden sörfőzde. Ők hülye-névadásban alighanem világelsők Baden Baden Stout nevű sörükkel, hiszen a német fürdővárosról elnevezett angol típusú sört egy brazil városban, Campos do Jordão-ban főzik. Az 1999-ben alapított Baden Baden már a Brazíliát is elérő sörforradalom elsőszülötte.A szintén briliáns elnevezésű, 2002-ben alapított Eisenbahn – a címke szerint gőzmozdony – sörfőzde lassan a cégcsoport zászlóshajója lehet. Uruguay, Japán és Ausztrália után a német exportot is tervbe vette az immár évi 900 ezer hektoliter sört főző üzem.
Tíz százalékával egyelőre megelőzi a Heinekent a legnagyobb hazai gyártó a Cervejaria Petrópolis. A népszerű Edelbrau mellett övék az Itaipava, a Crystal, a Lokal, a Black Princess és a Petra márka is, és természetesen megkezdték a Heineken brazíliai főzését is. Az elmúlt évtizedben nemcsak Brazília sörtemelése, hanem importja is nőtt: Mexikó, az USA, Belgium a legfontosabb importőrök, de nőtt a licens sörök száma is, bár ezek piaci részesedése még elenyésző.
A főzött mennyiséget tekintve egyébként Brazília a világ harmadik legnagyobb sörgyártója, annak ellenére, hogy az egy főre jutó éves fogyasztással, 62 literrel, még az első tízben sincsenek.
Mindenesetre azt bátran kijelenthetjük, hogy a foci vébé alatt torok nem maradt szárazon a választék és a kínálat szűkössége miatt nem. S feltehetőleg még az utolsó sorsdöntő napokra is bőven jut a poharakba serital.