Gasztro T.S. 2014. február. 17. 18:38

Wikipedia Alain Ducasse módra

Az idén tavasztól még csak franciául, de jövőre már több világnyelven is elérhető lesz az éttermeivel 11 Michelin-csillagot birtokló francia séf és cukrász, Alain Ducasse internetes konyhai lexikonja.

A világ egyik legtekintélyesebb gasztroguruja minden előzetes hírverés nélkül jelentette be a minap a párizsi Le Meurice-ban, hogy új projektje, egy kulináris wikipedia, a befejező szakaszában van s az utolsó simítások után hamarosan startol a világhálón. Az eseményről tudósító Le Figaro ír arról is, hogy a globális tudásforrás létrehozásában Ducasse fő partnere a vezető francia internetes vállalkozás, a Webedia, amelynek oldalai 17,2 millió látogatót vonzanak havonta.

wordpress.com

 A L’Université du Goût – Ízek egyeteme névre keresztelt projekt több millió eurós befektetéssel indul, hogy az ételek összetevőitől az elkészítésig hasznos tanácsokat, recepteket adjon gyakorló szakácsoknak, szakácstanulóknak épp úgy, mint mindenkinek, akit érdekel a sütés-főzés,az ételek elkészítése, a gasztronómia története. A tudástárból nem hiányoznak a konyhai videofilmek, a receptkönyvek, az őstermelőket, kézműveseket, beszerzési helyeket listázó, folyamatosan frissülő, bővülő adattár, a különféle boltokkal kapcsolatos információk, az éttermekről és nevezetes gourmet helyekről szóló leírások.

Facebook

 Kétségtelen, hogy Alain Ducasse-nak volt mire alapoznia új, internetes projektjét, hiszen számos gasztronómiai kiadvány mellett ő jegyzi a Grand Livre Cuisine-t  (Kulináris Enciklopédia), ami a hivatásos szakácsok számára a modern konyhamüvészet kötelező szakirodalma. Ducasse párizsi oktatási intézményének, az Ecole de Cuisine-nak a dokumentációs gyüjteménye is bőven szolgáltat alapanyagot. Az Ízek Egyetemének létrejöttében azonban  több ismert francia séf, többek között Thierry Marx, Frédéric Vardon és Alain Dutournier  is közreműködött. További bővítéséhez még legalább 500 szakácstól várnak  információkat a világ minden tájáról. Az idén tavasztól francia nyelven hozzáférhető kulináris enciklopédia, szemben a Wikipediával, nem lesz ingyenes, előfizetőinek 4-5 eurót kell fizetnie havonta a használatáért. Az első, 2014 végéig tartó időszakra az előzetes becslések szerint 15-20 ezer előfizetőt várnak a program kimunkálói. Ez nyilván jelentősen megnövekszik jövőre, amikor 2015 nyarán már  angol, spanyol, portugál és japán nyelven is hozzáférhető lesz Alain Ducasse gasztronómiai wikipediája.

Az Ízek egyeteme versenytársa lehet a neves katalán séf,  Ferran Adrià és a Telefónica BulliPedia projektjének, ami idáig is már elég nagy hírverést kapott, bár csak  2016-ban tervezik elindítani. Egyelőre még nem ismert, miként reagáltak Alain Ducasse szabályos beelőzésére Barcelonában. A BulliPediáról bővebben itt.

Úgy tűnik Alain Ducasse évről évre igyekszik más-más projekttel meglepni a gasztro glóbuszt. Tavaly csokoládé manufaktúrát nyitott Párizs szívében, egy volt autójavító mühelyben; az idén a wikipediája indul, amit jövőre továbbfejleszt, de nem csodálkoznánk, ha e mellett még mással is előrukkolna.

  

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.