Gasztro Tóth Sándor 2013. november. 14. 18:35

Mire jó a dióolaj? - őrségi recept

Tökmagolajért indultunk az Őrségbe, dióolajjal és két helybeli recepttel jöttünk vissza.

Az igazság az, hogy természetesen jóféle hidegen sajtolt tökmagolaj - és mák - is került a csomagunkba, de legutóbbi őriszentpéteri kirándulásunk nagy felfedezése a dióolaj lett. Nyugodtan tessék mondani, hogy egy újszülöttnek minden vicc új. Igazán vicces, hogy hallottunk, tudtunk róla, láttuk is már itt-ott boltokban, vásárokon, de  magunktól nem gerjedtünk rá. Ehhez vendéglátónk főztje kellett.

fuszeraruhaz.hu

No, meg érvelése, hogy a dióolajnak feltétlen ott a helye a kamránkban/spájzunkban, hasonlóan a gyógyhatású szárított diólevélhez, amelynek főzete csodákat tesz immunrendszerünkkel. A dióolaj - gyorsan netdoktoráltunk belőle - igen figyelemreméltó holmi a természet patikájából, mindenekelőtt magas Omega 3, linolsav és B, E-vitamin tartalma okán. Hozhatnánk is a szokásos eszmefuttatást, hogy már az ókoriak is tudták stb. Ami tényleg így van, de minket mégis a konyhában sikerült meggyőzni.  Őriszentpéteren sok hasznos tippet kaptunk az olajakat készítő asszonyoktól, akik egy trendi bisztróban sem vallanának szégyent tudományukkal. Mert nekik aztán a legtermészetesebb, hogy  a dióolaj igen jól illik a kéksajtokhoz és a gombákhoz, a gyökérzöldségekhez, hüvelyesekhez és a hideg salátákhoz.. Egyebek mellett ismerik a hagyományos vidéki francia konyhának tulajdonított  dióolajon sült tükörtojás receptjét is,  s adják az asztalra a saját dióolajos rafinériáikat. Be is gyűjtöttünk az őriszentpéteri Pongrácz Lászlónétól, két finomságot,  amely könnyen a család kedvence lehet.

Az alábbit ugyancsak ajánljuk hétköznapi, egyszerű-nagyszerű vacsorára önmagában, s köretnek bármikor, ha el akarjuk kápráztatni vendégeinket.

Krumpli diómártással

Hozzávalók ( 4 személyre): 4 db nagyobb krumpli, 2 gerezd fokhagyma, 8 dkg dióbél, 3 evőkanál dióolaj, petrezselyem, só, bors.

Főzzük meg héjában a burgonyát. Közben készítsük el a diómártást: a megtisztított fokhagymát a dióbéllel és a petrezselyemmel összemixeljük, majd evőkanalanként hozzádolgozzuk a dióolajat, megsózzuk, megborsozzuk ízlés szerint. Tálaláskor a mártást a meghámozott , négybe vágott főtt krumplikra öntjük, körben salátalevéllel díszítjük ( amit el is eszegetünk hozzá).

Tipp: Pár szem libatepertyűvel kiegészítve fejedelmi vacsora,sült libacombhoz pedig nem csak Márton nap tájékán mennyei lakoma.

A következő fogás - szerintünk - a legkényesebb ízlésű gourmeteket is kielégíti. S bárki is furcsállja a hozzávalók alapján, ezt igenis Őriszentpéteren jegyeztük fel...

 Marhahússaláta dióolajjal

Hozzávalók (6 személyre): 70-80 dkg hátszín, fél csésze dió- és fél csésze olívaolaj, 3 evőkanál citromlé, 1 evőkanál gyümölcsecet, fél teáskanál vagdalt mogyoróhagyma, 1 teáskanál cukor, ¼ teáskanál bors, só, 6 csésze vagdalt salátaféle, 2 mangó nagy darabokra vágva, 15 dkg pisztácia, 1 sárga  és 1 piros kaliforniai paprika, 2 darabokra vágott avokádó, 15 dkg kis darabokra tört parmezán sajt.

Keverjük össze a citromlevet, a gyümölcsecetet, a mogyoróhagymát, a cukrot, sót, borsot egy kisebb tálban, és adagoljuk hozzá az olajokat. Dolgozzuk simára, selymesre az öntetet. Ezután a hátszínt közepesen magas hőfokon ízlésünk szerinti állapotra sütjük - grillezzük, kb. 15 percig, majd kis pihentetés után vékony szeletekre vágjuk. Következő lépésben elkészítjük a  salátaágyat : a salátaleveleket a mangóval, pisztáciával, kaliforniai paprikákkal, avokádóval és a parmezán sajttal összeforgatjuk. A  salátakeveréket tányérokba osztjuk, ráfektetjük a hússzeleteket, meglocsoljuk evőkanálnyi öntettel, a többi dresszinget az asztalra készítjük, ki-ki ínye szerint locsolja. 

Tipp:Próbáljuk ki a salátát marha helyett liba-,vagy kacsahússal is, parmezán helyett más kemény sajttal.  

 

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.