Hogy ez még a téli, vagy már a tavaszi fáradtság, mindegy is. A legtöbben nagyon várjuk a tavaszt, és folyamatosan érezzük, hogy a szervezetünk tartalékai kifogyóban vannak. Nem biztos, hogy a patikába kell vánszorognunk szatyornyi kapszuláért, mindenre jó, drága vitamin komplexekért. A fűszerpolcunk gyógyerőt rejt. Főzés előtt, közben és utána is.
A legtöbb fűszer egyben gyógynövény is. Gondoljunk csak bele, mire alapszik az ősi kínai vagy az ayurvedikus orvoslás. De a mi népi gyógyászaink sem mentek hetedhét országba megtudakolni, hol a fűben-fában orvosság. Tudták, a gyógyír ott lapul a konyha polcán, fűszerekbe zárva.
Nekünk pedig nem árt tudni, hogy immunrendszerünk közel háromnegyede a bélrendszerben található, így kiemelten fontos a megfelelő, gyógyhatással bíró fűszerek használata. A legtöbb minden háztartásban megtalálható, vagy könnyűszerrel beszerezhető az első sarki fűszeresnél is.
A leggyakrabban használt fűszerfélénk a bors. Mindegyik fajtájára igaz, hogy gyorsítja a vérkeringést, és fűtő hatású. A csili paprika erős antibakteriális hatású, javítja az emésztést, és szintén gyorsítja a vérkeringést. A szép formával és névvel megáldott csillagánizs megkönnyíti az emésztést, erősíti a gyomrot, fájdalomcsillapító és felfrissíti a leheletet.
A fahéjat sem csak kellemes illatáért és ízéért érdemes otthon tartani. Szabályozza a vércukorszintet, gyorsítja a zsírok lebontását, erős vírus- és baktériumölő, javítja az emésztést, kiváló ellenszer torokfájás és köhögés esetén. A szegfűszeg kellemes illata legtöbbünknek bizonyára a forralt bort idézi, de tavasszal is bőven van „feladata”: gátolja a gombák, a vírusok, baktériumok szaporodását, fájdalomcsillapító és görcsoldó. Az sem mellékes,hogy antidepresszáns hatása is van.
A gyömbér szintén erős antibakteriális hatást fejt ki, így megvédhet bennünket a fertőzésektől. Természetesen frissen a leghatékonyabb, de mivel elég aromás, így óvatosan adagoljuk. Teát is készíthetünk belőle, ennek kortyolásával szinte biztosak lehetünk, hogy minden vírusos betegség távol marad tőlünk. Leviszi a lázat, és kedélyállapot-javító, sőt migrén esetén is hatásos. Ha rosszul tűrjük az autós-buszos utakat, a repülést, akkor utazás előtt érdemes belőle egy kis darabot elrágcsálni, ugyanis hányinger és émelygés ellen az egyik leghatásosabb szer.
A kurkumát nemhiába nevezik az indiaiak szent pornak, az élet fűszerének. Nagyon erős gyulladás gátló, vírus- és baktériumölő fűszer, megelőzi a rákos sejtek kialakulását, májtisztító- és védő, vértisztító, serkenti az emésztést. Fájdalomcsillapító és görcsoldó. Semleges íze miatt szinte bármilyen ételhez bátran adagolhatjuk.
Megelőzésképpen érdemes ezekből a fűszerekből – vagy ezek keverékből – hetente két-három alkalommal fogyasztani: teába, mézbe, limonádéba,kompótokba keverve, salátákhoz,dresszingekbe,levesekbe, főzelékekhez,párolt-sült zöldségekhez adagolva. Ha utolért minket a baj, megéri naponta, kúraszerűen alkalmazni. Sokat segít, ha pár napig elkerüljük a fehér liszt és cukor, valamint a tej- és húsfogyasztást. Ezek az élelmiszerek ugyanis savasítanak, és a savas bázis táptalaja a baktériumok szaporodásának.
Végül a tuti titkosfegyver, amit szerencsére a magyar konyha sokszor használ, és nagy becsben tart: a fokhagyma az egyik legjobb és egyben legismertebb immunerősítő fűszernövényünk. Az egyik legerősebb antibakteriális és vírusölő szer. De ezt ne a fűszerpolcon tartsuk granulátum formában, inkább frissen, a kamrában. Legyen otthon mindig méz is, így ízekre hangolva olyan mézes-fűszeres elixírt készíthetünk, amit jókedvvel kanalazhatunk be.
Íme, pár tipp.
Fokhagymás méz
1,5 dl mézbe keverjük bele 5 gerezd összezúzott fokhagymát. Hagyjuk pár óráig érni. Ízlés szerint adhatunk hozzá fekete retket, gyömbért vagy csilit is. Elszopogathatjuk teáskanalanként,de némi olajjal kikeverve kiváló salátadresszing is.
Fűszeres immunerősítő méz
2 dl méz
1 teáskanál őrölt fahéj
10 szem szegfűszeg
1 csillagánizs
2 cm-nyi friss gyömbér finomra reszelve
csipet frissen reszelt szerecsendió
3 evőkanál frissen facsart citromlé
Jól keverjük el a hozzávalókat, zárjuk egy üvegbe, hagyjuk összeérni 2-3 napig, és aztán naponta fogyasszunk belőle 1 teáskanállal.
Gyömbéres elixir
2dl méz
6 gerezd fokhagyma, összezúzva
3 cm-nyi friss, apróra reszelt gyömbér
A hozzávalókat jól elkeverjük, és egy kisebb üvegbe töltve érleljük 2-3 napot, majd 2 naponta egy teáskanállal fogyasztunk belőle.