A nemzet bajban van. A húspép felszalámizza. A képzavar sötét árnyékot vet az újévre.
Állítólag a teljes esztendő virslifogyasztásának egyötöde december 31-re esik. A "húsipari zokni" tömegfogyasztásának kulturális gyökerét, amely mélyen ereszkedik a zsidó-keresztény-kelta-szittya ütközőzóna talajába, jól ismerjük: a spórolás. Kevés konyhai munkát ad, alacsony a költsége, félmázsákban vásárolható.
Nem is pénzben fizetjük meg az árát.
Önmagában nehéz a virslit elegánsra varázsolni, hiszen főként húsipari maradékok, nyesedékek, sőt, jöttmentek képzik az alapanyagát annak ellenére, hogy a Magyar Élelmiszerkönyv pontosan szabályozza, mit nevezhetünk virslinek (maximum 30 milliméter átmérőjű, maximum 70%-os víztartalmú, legalább 40%-os hústartalmú és legalább 10% fehérjetartalmú termék). De attól még a maradékok, szottyadványok származhatnak olyan szerves anyagokból is, amelyek előző életüket nem petri-csészében fejezték be.
Például marhából, vagy ha a bécsi, frankfurti verziókat kóstoljuk, akkor marhából és disznóból. Amiket ha forró vízbe dobtunk, ugyan megduzzadtak picit, de nem mint a lufi, ahogy ma elrettenve nézünk a kipukkadó virslikre. Merthogy ez utóbbiak – Magyar Élelmiszerkönyv előírás ide vagy oda – mindenféle mocsokkal vannak tele. Ha nem mocsokkal, akkor pótizékkel. Ha nem pótizékkel, akkor szója-bucitinekkel. A fajtiszta nemzeti virsli nem pukkad ki főzéskor, nincsenek benne ropogós porc és más származékok. A hústartalom ledarálása sem azt jelenti, hogy mint a pástétom szétcsorog a kés éle alatt, amikor vágni szeretnénk, hanem tud roppanni egy jóízű harapásnál, és csak rágás után nyelhető le a falat.
Van íze. Nem csak vize.
A Teszt
Ezért aztán a teszteléskor három szempontot vettünk szemügyre: roppan-e vagy sem, pépes vagy van-e tartása, van-e fűszere vagy íze?
Az eredmény botrányos. Nagyítóval kell keresnünk az ehető virslit. Ezért ahelyett, hogy agyonszapulnánk egy halom terméket, nézzük, miként találjuk meg a jobbakat. 7 alapszabály a helyes virsli választáshoz:
1. Csakis hentesnél vásároljunk. Ha hipermarketekbe megyünk, akkor is csak a húsos pultnál, a kirendelt hentes előtt válogassunk. A 4-es, 5-ös, 8-as, 10-es vagy még nagyobb, csomagolt-fóliázott virslik között rengeteg az ócska áru.
2. Hallgassunk a hentesre. Kérdezzük meg, melyiket ajánlja. Persze, ehhez megfelelő szakértőt kell találnunk benne, ezért aztán ha kelletlen, vonogatja a szemöldökét, vagy értetlenkedve turkál a pultban, akkor hagyjuk faképnél.
3. A műanyag fóliás virslit hagyjuk ki.
4. A füstölt az igazi.
5. Az olcsó virsli nagyon drága. Pénzt csak úgy spórolhat a gyártó, ha anyagot is spórol.
6. A drága virsli nem garantál minőséget. Sajnos. Éppen ezért…
7. …felső virslifogásban teszteljük. A jó áru rugalmas, vagyis ha egy picit összenyomjuk, akkor rögtön viszanyeri alakját.
Ez alapján az utolsó körbe 7 különböző virsli jutott be. 5 fajtát hentesnél vásároltunk, ezek mind megfeleletek a fenti 7 pontnak: frankfurti, frankfurti füstölt, juhbeles, juhbeles füstölt, borjú, bécsi roppanós. Ezeken túl még két előre csomagolt termék is bejutott, a Sága Füstli (bükkfával füstölt pulyka) és a Pick (mangalica).
A kiválóságot mustármagban mérjük. 2 mustármag felett már bátran vásárolhatunk, 3 mustármag az igazi virsli minden attribútumát viseli.
Frankfurti füstölt – hentesnél vettük
Nem szerepelt jól. Elmarad a figyelemfelkeltő roppanás, a fogunk könnyen talál utat a húsába, ami majdnem megfelelne, ha nem ütköznénk porcdarabokba. Önmagában majdnem íztelen, nagyot kanyaríntunk a mustárba.
1 mustármag.
Ha a hentes füstölt frankfurtit ajánl, kérdezzünk rá, hogy roppan-e vagy sem.
Frankfurti – hentesnél vettük
Alulmúlja füstölt párját. Nem roppan, a húsa kissé gumi állagú, íze pedig kifejezetten rossz. Most tűnik csak fel, hogy még az előbbi, fűszertelen virsli füstölt íze is mennyire tud hiányozni.
0 mustármag.
Nincs kizárva, hogy akad ebből jobb verzió, amit érdemes megvenni, de fenntartással kezeljük.
Pick mangalica – előre csomagolt
Ez ám a meglepetés. Bevalljuk, bár a döntőbe bejutott, mégis előítélettel kóstoltuk, hiszen előcsomagolt, és a hűtőből, nem a hentes keze alól érkezett. Már fogalmaztuk is magunkban a vitriolos megjegyzéseket, amikor… egy apró roppanás. Közepes roppanás. De roppanás!
A húsa túl krémes, mint egy pástétomé, és az íze jellemgyenge. Sok mustárral és kenyérrel viszont vállalható.
1 mustármag.
A lejárati időt ellenőrizzük a csomagoláson!
Bécsi roppanós
Igazán roppanós bécsi virslit nehéz találni. A tányéron két különböző hentestől érkeztek minták, az egyik roppant, a másik nem. Mindkettő állaga azonban húsos, nem pástétomos, ízük szerény de nem sótlan.
2 mustármag a roppanós változatnak. A másik szégyellje magát.
Azt ajánljuk vásárláshoz, amit a füstölt franfurtinál: kérdezzük meg a hentest, hogy roppanós-e a portékája, és közben röntgen tekintetünket fúrjuk csillagszemébe.
Sága klasszikus füstli pulykavirsli - előre csomagolt
A műanyag tasakból gyurma rudacskák kerülnek elő, elég ijesztőek. Vékonyak, sápadtak, és már ránézésre is borzalmas az állaguk, hiszen a szorosan összepasszírozott virslik szögletesek. Szögletesek! Mutánsok.
1 atommag.
Juhbeles – hentesnél vettük
Jók a tapasztalatok, korrekt roppanással indul az első harapás. Krémes a belseje, de még nem pépes. Íze ugyan nem túl karakán, de kellemesen és enyhéz sós-fűszeres.
2 mustármag.
Füstölt juhbeles – hentesnél vettük
A bajnok. Először is füstölt, ami a fűszeres íz mellett férfias zamatot ad, így nem a liternyi rálocsolt mustártól lesz ehető. Roppan is, húsos is, bátran vehető.
3 mustármag.
De azért a 7 lépéses ellenőrzést itt se hagyjuk ki.