Gasztro hvg.hu 2012. december. 06. 15:30

Már csak illúzió a magyar libamáj

A hízott máj világtermelésének 90 százaléka ma már kacsamáj, nem pedig liba - többek között ez derül ki abból az interjúból, amelyet a Bűvös Szakács készített Lóka Csabával, aki több mint húsz éve foglalkozik hízott liba- és kacsamájjal. Mivel azonban a libamáj népszerűbb, sokszor a kacsamájat is ez alatt a címszó alatt adják el.

Bár a libamájat a magyar nemzeti büszkeség egyik alappilléreként tartjuk számon, ennek egyre kisebb a jelentősége, hiszen a kereslet világszerte a hízott kacsamáj felé fordult, ezen belül is a jó minőség felé - mondta a Bűvös szakács blognak Lóka Csaba, aki a Liver Kft. veztőjeként több mint húsz éve foglalkozik hízott liba- és kacsamájjal.

Cége számos országba exportál Japántól Franciaországig, vagy éppen Thaiföldtől Olaszországig, de szállít élvonalbeli magyar éttermeknek is.

A szakember azt mondja: "mindig nagymesterei voltunk az önbecsapásnak", pedig a feldolgozásban, hozzáadott értékben hátul kullogunk.

Elmondása szerint a hízott máj világtermelésének 90 százaléka ma már kacsamáj. Előnye a markánsabb íz, rövidebb tömési időszak, és olcsóbb előállítás. A kacsamáj kevesebb zsírt veszít, és nem grízes a mennyiség 10 százaléka, mint libamájnál.

"Fájdalmas, hogy Bulgáriában csak néhány éve kezdődött meg a komolyabb termelés, de hízott májból már kétszer akkora a részesedésük a világpiacon, mint Magyarországnak, és sokkal korszerűbbek az üzemeik, kevesebb a rossz beidegződésük is" - tette hozzá Lóka.

Magyarországon mindezzel együtt még mindig nagyobb a presztízse a libamájnak (amely a hosszabb tömési idő miatt értelemszerűen drágább), ezért a piacokon nagyon sokan árulják libamáj címen és árban a kacsamájat. "Ez közönséges termékhamisítás" - magyarázta a szakember.

A teljes beszélgetést a Bűvös szakács blogon olvashatják el.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?