A hízott máj világtermelésének 90 százaléka ma már kacsamáj, nem pedig liba - többek között ez derül ki abból az interjúból, amelyet a Bűvös Szakács készített Lóka Csabával, aki több mint húsz éve foglalkozik hízott liba- és kacsamájjal. Mivel azonban a libamáj népszerűbb, sokszor a kacsamájat is ez alatt a címszó alatt adják el.
Bár a libamájat a magyar nemzeti büszkeség egyik alappilléreként tartjuk számon, ennek egyre kisebb a jelentősége, hiszen a kereslet világszerte a hízott kacsamáj felé fordult, ezen belül is a jó minőség felé - mondta a Bűvös szakács blognak Lóka Csaba, aki a Liver Kft. veztőjeként több mint húsz éve foglalkozik hízott liba- és kacsamájjal.
Cége számos országba exportál Japántól Franciaországig, vagy éppen Thaiföldtől Olaszországig, de szállít élvonalbeli magyar éttermeknek is.
A szakember azt mondja: "mindig nagymesterei voltunk az önbecsapásnak", pedig a feldolgozásban, hozzáadott értékben hátul kullogunk.
Elmondása szerint a hízott máj világtermelésének 90 százaléka ma már kacsamáj. Előnye a markánsabb íz, rövidebb tömési időszak, és olcsóbb előállítás. A kacsamáj kevesebb zsírt veszít, és nem grízes a mennyiség 10 százaléka, mint libamájnál.
"Fájdalmas, hogy Bulgáriában csak néhány éve kezdődött meg a komolyabb termelés, de hízott májból már kétszer akkora a részesedésük a világpiacon, mint Magyarországnak, és sokkal korszerűbbek az üzemeik, kevesebb a rossz beidegződésük is" - tette hozzá Lóka.
Magyarországon mindezzel együtt még mindig nagyobb a presztízse a libamájnak (amely a hosszabb tömési idő miatt értelemszerűen drágább), ezért a piacokon nagyon sokan árulják libamáj címen és árban a kacsamájat. "Ez közönséges termékhamisítás" - magyarázta a szakember.
A teljes beszélgetést a Bűvös szakács blogon olvashatják el.