Gasztro I. N. 2012. június. 28. 19:23

Tisztán vagy szódával?

A Hilltop borait Magyarországon a sznobok már nem kedvelik, a fesztiválok népe meg leginkább fröccsnek issza. Angliában viszont manapság is egyet jelent a neve a magyar borral.

Szó sincs róla, hogy krokodilkönnyeket hullatnánk a Hilltop Neszmélyért. Annak ellenére, hogy nem tartozik az éppen aktuális trendi pincészetek közé, még mindig évi 7 millió palackot ad el a csatornán túli szigetország borisszáinak, s itthon is elmegy vagy 900 ezer. Mégis azon töprengtünk a minap a Kossuth Múzeumhajón tartott bemutatójukra igyekezve, miként múlik el a világ dicsősége. Nem értjük ugyanis, hogy miért nincs szélesebb rajongótáboruk idehaza. Jó áron, megbízható minőséget produkálnak – meglehetősen következetesen. Ezt az is jelzi, hogy a 2011-es évjáratú, friss boraik közül hármat is aranyéremmel jutalmaztak a mostani VinAgora borverseny ítészei (Prémium Chardonnay, Prémium Pinot Grigio és a Prémium Sárgamuskotály), az Art Álom 2009 (Sauvignon blanc-Tramini) pedig ezüstöt hozott. Azt már magunktól sem kérdezzük, miért van az, hogy az 1997-ben Angliában az Év Borásza, míg 1999-ben Magyarországon az Év Bortermelője díjat, 2004-ben az Év Pincészete díjat is begyűjtő Kamocsay Ákosról – aki az 1991-es alapítás óta a Hilltop főborásza – alig-alig hallunk mostanában.

Hilltop

Talán éppen a már pedzegetett következetesség, az állandóság miatt? Meglehet. Manapság a borfanok állandóan a meghökkentő újdonságot keresik. Nem elég már a stabil minőség jó áron, a kifinomult ízlés újabb s újabb ingerekre vágyik, érezni és élvezni akarva az évjáratok közötti kisebb-nagyobb különbségeket. S az úri társaságban trendi újabb és újabb, ismeretlenebbnél ismeretlenebb bortermelőket felfedezni. Nincs is ezzel semmi baj, nyilván erre jár a piac és a fogyasztói társadalom rugója. Mindazonáltal nem fair megfeledkezni azokról a szereplőkről, akik évtizedek óta azon dolgoznak, hogy a borpiac követhető, kiszámítható legyen, és biztonsággal lehessen bármelyik áruházban akár csukott szemmel is borokat leemelni a polcokról. E sorok szerzője például egy hosszabb villányi nyaralás során, belefáradva a testes vörösek tikkasztó vizsgálatába, az esti grillezéshez egy Hilltop Cserszegi fűszerest bontott meg – a villányi borászok sérelmére, ám saját maga legnagyobb örömére.

Most pedig még annyit tehettünk a jó ügy érdekében, hogy erőt és fáradságot nem kímélve végigkóstoltuk a bemutatott 2011-es tételeket. Jelentjük: több mint tisztességes iparos munka van a friss borok mögött. Sőt, csak kevesen érthetik, milyen hihetetlen összehangoltságot igényel 560 hektár szőlő megművelése úgy, hogy utána egységes – és élvezhető – borarculata legyen egy-egy fajtának, sorozatnak. Ilyesmikről is beszélt Mészáros Gabriella nemzetközi borakadémikus, aki a borászat munkatársaival és Szabó Edit szakíróval együtt mutatta be a borokat.

Miközben a Prémium Sauvignon blanc-t forgattuk a szánkban, nagyokat bólogattunk Mészáros Gabriella szavaira, aki a borok savaira panaszkodott, mondván, jó részük elégett a 2011-es tűző napsütésben, viszont ez éppen az idei nyár üdítő bora lehet – saláták, tészták mellé –, és koktélalapanyagnak is remek. Igen, lehetne a borban több sav, de nem feltűnő a hiánya. Asztaltársunk, Tompa Imre, a „bordoki” nem értett egyet velünk, és nem a Sauvignon blanc-ért, hanem az Irsai Olivérért lelkesedett. Mi csak annyit mormogtunk a bajszunk alá, hogy nem találjuk az állítólagos három hónap finom seprős érlelést az Irsaiban. Ő azonban meglelte minden ízét, és a kánikulában inkább nem vitatkozunk vele.

Sex on the Hill

Szexről ugyan szó sem lehetett, hegyen sem voltunk, csak vízen, de kapcsolatunk nem maradt plátói. Mindjárt az est elején nagyon is közeli ismeretségbe keveredtünk a nem csak nevében izgató borkoktéllal. A pohár aljából nem spórolták ki a jeget, bodzaszörpöt locsoltak rá elegendőt,arra egy deci Prémium Sauvignon blanc-t, és jól felhúzták szódával. Éppen annyira jól, hogy tökéletes vonzalom legyen a forró kánikulai estékre.

Aztán megismerkedtünk az angliai ízlés miatt a Magyarországon szokásosnál kissé sötétebb színűre hangolt, könnyen iható Merlot rozéval, majd jött az est fénypontja, a VinAgorán arannyal honorált (a borversenyen a 2009-es tételt értékelték) Pinot grigio. Valóban gyönyörű, Mészáros Gabriella az egyensúlyát emelte ki – megjegyezve, a Szürkebarát elnevezés szerencsésebb lenne –, az eleganciáját méltatta. Mi pedig azt, hogy könnyen egyensúlyvesztést okozhat a bor iránti szenvedély, különösen egy hajón, így inkább visszafogtuk magunkat, és nem töltöttünk háromszor utána, csak kétszer. A Prémium Chardonnay is behízelgő, ám asztaltársaságunk kicsit élesztősnek találta az ízét – meglehet, a csatornán túl ez a Dom Pérignonra emlékezteti a fogyasztókat, ezért nyakalják fék nélkül. Azt sem igazán értjük, hogy lehet ennyi krémesség egy tökéletesen reduktív borban, de ez legyen a mi bajunk, nem kell mindent megmagyarázni. A szerelmet se a vegyészek kísérletezték ki, aztán mégis működik.

A Prémium Sárgamuskotály barackos illatával vett le mindenkit a lábáról, s hiába kemény az íze és a kóstolási hőmérséklete sem éppen ideális a nagy melegben, jól csúszik. A többszörösen díjnyertes, most ezüstösen csillogó Art Álom 2009-ből érkezett hozzánk, a Tramini és Sauvignon blanc házasítás kis maradék cukorral csábítja az édesszájúakat. Amint azt megtudtuk, Neszmélyen a klíma nem teszi lehetővé, hogy a szőlők aszúsodjanak, csupán a töppedésig jutnak el a bogyók. A végére maradt egy tökéletesen reduktív vörös, ami a Hilltop szekszárdi birtokairól származó Cabernet sauvignonból született. Egyáltalán nem éreztük bántóan reduktívnak, kimondottan jól iható, robbanó illatú fajtabor, amiben nyoma sincs agressziónak, keménységnek, szép, simulékony. Ha – mint a jól értesült szakírók híresztelték – az ára valóban 1000 forint körül marad, súlyos best buy lesz a kategóriájában.

Az est végeztével úgy éreztük, tiszta bort töltöttünk a poharakba Hilltop-ügyben. Meglehet, az éppen ez idő tájt dübörögni kezdő nyári fesztiválokon bevett szokás szerint a fröccsöket fogja favorizálni a száraz torkú ifjúság.