A négy borvidéket, a pécsit, a szekszárdit, a tolnait és a villányit egyesítő Pannon Borrégió talán legfontosabb helyi versenyén eldőlt, melyek a régió legjobb nedűi. Ott jártunk, beépültünk, tudósítunk.
Az Európai Unió egyik legfontosabb elve a szubszidiaritás. Ez valami olyasmit jelent, hogy a döntéseket a lehető leglokálisabb szinten kell meghozni, és minél kevésbé kell engedni, hogy kockafejű eurokraták határozzák meg Brüsszelben például a banán vagy uborka maximális görbületi szögét. Ez a borra lefordítva valami olyasmit jelent, hogy szép dolog országos meg borvilágversenyeket rendezni, de a legtöbb mégiscsak úgy tudható meg a helyi borokról, ha közvetlen versenytársaikkal mérkőznek meg.
A szubszidiaritás elve nyilván azt kívánná meg, hogy a kisharsányi kocsmában a pult alól kóstolgassuk meg a szomszédok borait, ám ez, fájdalom, a kutyát se érdekelné, tehát muszáj nyitni az ollón. Valahogy így okoskodhattak a Pannon Borrégió Egyesület és a Pécsi Borozó szerkesztőségének szakemberei is, amikor néhány éve kitalálták, majd meg is valósították a Pannon Borrégió Top25 borversenyét. Idén a négy borvidék összesen 50 pincészete nevezett be 138 borral. A legtöbb bor a Villányi Borvidékről származott (44%), szekszárdiak a nevezett tételek 38 százalékát adták, a többin Tolna és Pécs osztozott. A borok közel húsz százaléka volt fehérbor, egytizede rozé, a többi pedig vörös.
A mustrát május 15.-én, kedden tartották meg a harkányi Dráva Hotel Thermal Resortban. Az összesen 24 tagú zsűriben ott ült Željko Suhadolnik (a horvát Svijet u čaši magazin főszerkesztője, Igor Luković, a szerb Wine & Fine magazin főszerkesztője, valamint számos hazai borász, szakértő és szakíró.
A véletlenek furcsa összjátékaként mi is a zsűriben találtuk magunkat, a mi asztalunknál a rozékat, az egy szem sillert és a Cabernet Franc-okat kellett elbírálnunk. Nem volt könnyű dolgunk, mivel asztalunknál ült a mindig kekec Rippl Béla, a jó nevű pécsi Kalamáris vendéglő tulajdonosa. A kóstolt tételek között különösebben hibás bor nem akadt, igaz, a zsűri sokat vitatkozott néhány boron. Volt olyan tétel például, aminek többen kifejezetten dohos, férfi szauna illatot tulajdonítottak, míg mások trópusi jegyeket észleltek benne. Máskor, a kóstolójegyzeteket visszaolvasva olyan megjegyzésekre bukkantunk, hogy „Uram Jézus, micsoda illat! Istenem add, hogy az íz is ilyen legyen!”). Az olvasók megnyugtatása végett mondjuk: olyan lett.
A Top 25 válogatottjába végül 11 szekszárdi, 9 villányi, 3 tolnai és 2 pécsi bor került be. A kiválasztott 25 bor nyilvános bemutatkozása 2012. június 30-án lesz Pécsett, a Hotel Palatinus City Centerben, amikor egész napos Pannon Borrégió TOP25 Kóstolófesztiválra várják a szervezők a borkedvelő publikumot: a kiváló borok mellett mesterkurzusok, kiállítás, helyi termékek bemutatója, és sok egyéb is gazdagítja a kínálatot.
A Pannon Borrégió TOP25 bora 2012-ben:
Baron von Twickel Szőlőbirtok Domaine Gróf Zichy Szekszárdi Cabernet Franc 2008
Bock Pince Villányi Capella Cuvée 2008
Bodri Pincészet Szekszárdi Faluhely Kékfrankos 2009
Bodri Pincészet Szekszárdi Faluhely Bikavér 2009
Dániel Pince Szekszárdi Cabernet Franc 2008
Dúzsi Tamás Szekszárdi Kékfrankos Rozé 2011
Eszterbauer Borászat Tüke Szekszárdi Bikavér 2009
Halmosi Pincészet Négykezes Szekszárdi Merlot 2008
Hárs Családi Borászat Pécsi Cirfandli 2011
Hetényi János Szekszárdi Kékfrankos 2011
Kvassay Levente Villányi Olaszrizling 2011
Lelovits Tamás Villányi Portugieser 2011
Maul Zsolt Lator Villányi Cabernet Franc 2009
Riczu-Stier Pincészet Villányi Cabernet Sauvignon 2009
Riczu-Stier Pincészet Villányi Olaszrizling 2011
Schieber Pince Szekszárdi Kadarka 2008
Szabó Zoltán Pécsi Zöldveltelini 2011
Szeleshát Szőlőbirtok Nyék Szekszárdi Cabernet Sauvignon 2007
Szeleshát Szőlőbirtok K2 Szekszárdi Kékfrankos 2008
Tűzkő Birtok Tolnai Traminer 2011
Tűzkő Birtok Tolnai Verdolino 2011
Vinatus Villányi Cuvée 1 2009
Vinatus Villányi Syrah2009
Vitis Pince Tolnai Pinot Noir 2009
Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet Villányi Montenuovo Cuvée 2008