Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Akármilyen üde, zöld, friss tavasz hírnöke, tele nagyszerű vitaminokkal és ásványi anyagokkal, mégis csak karalábé. Nevének hallatán sokaknak a menzás paradicsomos káposzta kategória ugrik be. Még a szagát is érzik a rántásos karalábéfőzeléknek. Lehet másként is.

Éhe a zöldnek rávehet, hogy a zsenge karalábéba jó nagyot harapjunk, érdemes is nyersen fogyasztani. A friss karalábé gumója repedezéstől mentes, tapintása nedves, levelei frissek, élénk színűek. Nyersen nagyon jó kiegészítője a különféle salátáknak is. A leveleket sem kell a húsvéti nyuszinak gyűjteni, és világért sem a szemetesbe hajítani. Keverhetők akár salátába, de apróra vágva készíthetünk velük ízesített vajat vagy túrókrémet is. Mindenesetre azért alaposan öblítsük le bő folyó vízzel a leveleket, mielőtt felhasználjuk. Még akkor is, ha a piacon kedves nénike megnyugtatott, nem „permetölt”.

Nem kizárt, hogy a karalábéból készített leves és főzelék számos raffinálási móddal, és kitartó neveléssel felkerülhet a családi népszerűségi listára, de ha tuti nyerésre pályázunk, akkor töltsük meg. Ez már egy egészen más műfaj. A töltve szeretők tábora népes, sokan még arról is megfeledkeznek, hogy ez az a bizonyos nem-szeretem karalábé. Leginkább darált hússal megpakolva kerülhet a tányérra, de tojással, gombával, sajttal, sonkával, vegáknak csak fűszeres rizzsel töltve is nagyon ízletes tud lenni. A dolog igen egyszerű: miután meghámoztuk, sós vízben puhára főzzük. Ezután a belsejét kivájjuk. Amit kivájtunk azt egész apróra vágjuk és ízlés szerinti töltelékkel, ha kívánja tejföllel, vagy tejszínnel, esetleg zsemlemorzsával összekeverjük. Miután szépen összebarátkoztak, simultak az alkotóelemek, megtöltjük a kivájt karalábé fejeket és kivajazott tepsibe téve, forró sütőben megsütjük.

Aréna 2000

Két dologra nem árt odafigyelni. Egyrészt rövid ideig süssük, hogy a karalábé ne száradjon ki. Másrészt óvatosan bánjunk a fűszerekkel, hogy a friss tavaszi ízt ne nyomják el, ezért ajánljuk a karalábé ízéhez kellemesen társuló borsikafű, lestyán, petrezselyem használatát.

Recept

Tojással töltött karalábé

Hozzávalók: 6-8 zsenge karalábé, 5 dkg vaj, 4 tojás, 1dl tejföl, 1 nagy csokor petrezselyem, zsemlemorzsa, só, kevés őrölt fehér bors.

Meghámozzuk, sós vízben puhára főzzük a karalábét, majd lecsepegtetjük. A belsejét kiskanállal kivájjuk, és egész apróra vágjuk, majd elkeverjük a felvert tojásokkal, a fűszerekkel,a felaprított petrezselyemmel és ½ deci tejföllel. Betöltjük a karalábék üregét, mindegyiknek a tetejére zsemlemorzsát szórunk, vajat pöttyintünk, a maradék tejfölt is igazságosan rájuk kanalazzuk. Forró sütőben, kivajazott jénaiban addig sütjük, míg a tojás megkocsonyásodik.

Karalábéba göngyölt vagdalt

Némileg munkaigényesebb és macerásabb a karalábéba és szalonnába göngyölt vagdalt, de a finom végeredmény és a bezsebelhető elismerések kárpótolják a szakácsot a fáradozásáért.

Hozzávalók: 6-8 zsenge karalábé, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, 3 paradicsom, 50 dkg darált hús (lehet sertés és marha vegyesen, kipróbálhatjuk a csirke-pulyka párosítást is) 1 zsemle, az áztatáshoz egy kevés tej, 2 tojás, 15 dkg vékony szelet szalonna, só, őrölt bors, kiskanál morzsolt majoránna, 1 nagy csokor petrezselyem.

Evőkanál olajon megpirítjuk az apróra vágott hagymát, majd a tűzről levéve, összedolgozzuk az előzőleg tejbe áztatott és kinyomkodott összemorzsolt zsemlével, a darált hússal az apró kockákra vágott paradicsommal, a finomra vágott petrezselyemmel és a fűszerekkel, majd hosszúkás cipóvá formázzuk

A meghámozott karalábékból a szár felől indulva fél centi széles, lehetőség szerint megszakítás nélküli vékony csíkokat vágunk és előbb ezekkel majd a szalonna csíkokkal körbetekerjük, „bepólyázzuk” a vagdalt húst. Ezután mintha kötözött sonka lenne, lezsinegeljük, hogy a göngyöleg egybe maradjon. Forró sütőben, kiolajozott tepsiben/tálban addig sütjük, amíg a szalonna ropogós pirosra nem sül. Tálra tesszük, a zsineget lebontjuk róla és 10 perc pihentetés után felszeleteljük.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?