Gasztro T. S. 2011. szeptember. 29. 21:30

Kínában készítik a világ egyik legjobb vörösborát?

Már nemcsak arról hallhat a borvilág, hogy kínaiak iskolázzák magukat Bordeaux-ban, vagy szőlőbirtokot vásárolnak a világ legismertebb borvidékén. Most nem kevesebbről van szó, mint hogy állítólag Kínában készítik a világ egyik legjobb vörösborát.

A vezető borszaklap, a brit Decanter 2011-es nemzetközi borversenyére nem véletlenül figyeltek oda az idén is a világ borértői és kedvelői. Mint ismert a 44 országból benevezett 12 252 tétel közül 25 bornak ítélték oda a World Wine Awards legjobb nemzetközi borának járó trófeát. Akik ismerik a korábbi évek eredményeit, azoknak nem volt meglepő az argentin borok mezőny feletti szereplése, hat díjat hoztak el. A franciák, portugálok és újzélandiak mindegyike hármat, míg a spanyolok, olaszok és ausztrálok kettőt mondhattak a magukénak. Egy-egy borral a görögök, szlovének, németek és a kínaiak is feliratkoztak a legjobb világborok dicsőséglistájára.

A legnagyobb szaktekintélyek döntése alapján már hónapokkal korábban közzétett eredmények után szeptemberben került sor a Decanter borgálára Londonban. A Királyi Operaházban rendezett díjátadó szenzációjának számított, hogy Kína a bornagyhatalmak sorába emelkedett. Egyébként is feltűnő volt az ázsiai régió előretörése: több kínai, japán, indiai és thaiföldi bor érmet szerzett a regionális versenyben.

chinabystander.wordpress.com

A szakértők szerint a beérett kínai siker elsősorban annak köszönhető, hogy az utóbbi évek szemléletváltásának nyomán a mennyiség helyett – Kína a világ 8. legnagyobb bortermelője – a minőség dominál legjobb hazai borászataikban. Ennek eredménye, hogy a He Lan Qing Xue pincészet 2009-es évjáratú Jia Bei Lan cuveéje (Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Gernicht) a csúcsra jutott a 10 font feletti Red Bordeaux Varietal kategóriában. A nedű az északnyugat-kínai, Ningxia autonóm régióból származik, melyet idegenforgalmi szempontból is jelentős térségként tartanak számon. Itt húzódik a híres kínai nagy fal egy része. A nyertes pincészet nem túl nagy mennyiséggel, 20 ezer palackkal rendelkezik a győztes évjáratból. Borásza, Li Demei Bordeaux-ban képezte magát.

Valószínűleg a legrangosabbnak számító borverseny nemzetközi trófeájának elnyerése, s a bordeaux-i kapcsolatok is közrejátszanak abban, hogy tovább nőtt Kínában a francia bor iránti kereslet. A Decanter internetes portáljának legfrissebb információja szerint ugrásszerűen megemelkedett a kínai és Hong Kong-i piaci részesedés, a 60 százalékát importálják a bordeaux-i pincészetek borainak.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.