Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Szerencsére a legtöbb zöldfűszer jól elvan egy virágcserépben is. Ennek köszönhetően még a sarki zöldségeshez sem kell leszaladnunk, ha igazán friss ízekkel és színekkel akarjuk gazdagítani ételeinket. S abban is biztosak lehetünk, hogy „kertészetünk” garantáltan vegyszermentes.

A legtöbb zöldfűszer nem igényel túlzott gondoskodást, többnyire csak arra kell figyelemmel lenni, hogy gyökereiktől elvezessük a vizet. Ilyenkor tavasszal különösen jó, ha akad az ablakban lestyán, kakukkfű, turbolya vagy metélőhagyma, mert ezek igazán jól illenek a vitamindús primőr salátákhoz. De, ha rákapunk az  ízükre, rövidesen nélkülözhetetlenné válnak a mindennapi sütés-főzéshez is. A zöldfűszerek kiválóan alkalmasak fűszervajak, ecetek, olajok készítéséhez is. Ezekkel nemcsak változatosabbá és egészségesebbé tehetjük az étkezésünket, de karcsú üvegedényekben eltéve, hasznos és mutatós konyhadíszek. Ugyanez elmondható a cserépben pompázó növényekről is: szépségükkel hangulatosabbá teszik konyhánkat is, s jobb kedvre derítenek minket.

Ha az ablakpárkányon, erkélyen, teraszon neveljük a növényeket a  legtöbbjüket szinte egész évben frissen élvezhetjük. Palántát ilyenkor már igazán könnyű beszerezni a piacokon, de próbálkozhatunk a legtöbb szupermarketben, zöldségüzletben kapható felnőtt növény átmentésével is. Ezeket sose hagyjuk abban a földben, kis konténerben, amiben árulják, mindenképpen ültessük át. A fűszernövények  tartósítása is egyszerű, néhány kivétellel – kapor, snidling – különösebb aromaveszteség nélkül megússzák. A legelterjedtebb módszer a szárítás. Laza csokrokba kötve, meleg de nem napos helyen fejjel lefelé felfüggesztve néhány nap alatt kiszáradnak a fűszernövények. Ezután könnyen morzsolhatók és légmentesen lezárva bőven eltarthatók a következő termés beéréséig. A másik tartósítási lehetőség a mélyfagyasztás. Lehet levelenként is lefagyasztani például a petrezselymet, lestyánt, zellert, de legjobb, ha kisebb adagonként – erre alkalmas például a jégkockatartó – egy kevés vízzel fagyasztjuk le a fűszert.

Mit, mihez?

Aréna 2000

Bazsalikom. Levesek, főzelékek, de főleg paradicsomos ételek  finom fűszere. Jól illik friss salátákhoz,  fehér sajtokhoz, babhoz, gombához. Fokhagymával együtt a klasszikus pesto-szósz alapja, és remek ízesítője mártásoknak, savanyúságoknak, dresszingeknek, fűszereceteknek is. A bazsalikom talán az egyik leginkább megosztó fűszernövény. Az ókorban az őrültség jelképe is volt, de a görögök mégis szinte mindig tartottak maguknál egy ággal, mert úgy hitték, szerencsét hoz. Az olasz nők pedig ha bazsalikomot tettek az ablakba, azt jelentette, hogy készen állnak a férfi fogadására.

Kakukkfű. Hagyományos magyar fűszer. Paradicsomos ételekbe, vadasba, lencsefőzelékbe, majonézes kukoricába, sültekhez  és még sok más ételhez használható. Kiváló tea is főzhető belőle, ami leginkább a légúti megbetegedések gyógyítója. A kakukkfű sok nemzetnél a bátorság és vitézség jelképe volt.


Kapor: Leggyakrabban savanyúságok készítéséhez használják – ezért uborkafűnek is nevezik –, de kellemes ízt ad a friss vagy majonézes salátáknak is. A tökfőzelék csak vele az igazi, a mártás pedig sült, füstölt halakhoz  illik nagyszerűen. A kapor a tehetősség jelképe, így nem árt meggazdagodásunk érdekében is tartani egy cseréppel az erkélyen.

Lestyán. A fiatal leveleket salátába, az összezúzott magokat kenyértésztába gyúrhatjuk, rizsbe keverhetjük. A gyökerét, lehámozva zöldségként levesekbe tehetjük. Külsőre és ízre is hasonló a petrezselyemhez, így gyakorlatilag bármilyen ételhez használhatjuk, amibe petrezselymet (is) tennénk. Szerelem-botocskának is hívják, mert sok helyen úgy tartják, növeli a férfierőt.

Metélőhagyma vagy snidling. Levesekhez, sültekhez, salátákhoz, szendvicsre vagy szendvicskrémbe, puha vajhoz keverve finom. Hagymára emlékeztető illata, aromája hamar elillan, ezért főtt ételekhez csak tálaláskor adjuk. Ő a leghálásabb cserépben nevelhető növény, csak legyünk figyelmesek a nyírásával, mindig a legfelső részből vágjunk le. Ha túlságosan visszavágjuk, könnyen kipusztulhat.

Rozmaring. Bárány-, vad-, szárnyas húsból készült sültek, töltött húsételek ideális ízesítője. Átható aromája miatt kiváló gombás ételekbe, hagymás pácokba és mártásokba.  Az összetartozás és a hűség, az apró fehér rozmaringvirág pedig a tisztaság, ártatlanság jelképe. Faluhelyen a vőlegény a kalapja mellé rozmaringágat tűzött, ha leánykérőbe ment, és sok helyen a menyasszony hajába is rozmaringot fontak. De az esküvő után is van „funkciója”, legalábbis Itáliában. Úgy tartják, annál a háznál, amelyiknek ablakában, kertjében rozmaring virít, az asszony viszi a prímet.

Tárkony. Jól illik a vadraguhoz, tejfölös-tejszínes zöldségragu leveshez,csirkéhez, halhoz, zöldbabhoz, tojásos  ételekhez,salátákhoz és remek ecet készíthető belőle. Enyhe érzéstelenítő hatása van, teája enyhíti az álmatlanságot, javítja az emésztést. Salátafűszereknek és savanyúságoknak, savanyított ételeknek különleges zamatot ad. Óvatosan kell adagolni, mert erős aromája van, eluralkodhat az étel eredeti íze fölött.

 

Aréna 2000

Turbolya. Petrezselyemre emlékeztet a levele, picit ánizsos az íze. Friss levelei  salátába keverhetők; jó ízesítője leveseknek, csirkehúsnak, halételeknek és tojásos ételeknek. Ö is elég illékony, úgy, hogy a főzés legvégén, apróra vágva adjuk az ételhez, mert hamar elveszti aromáját.

Pesto Genovese

5 gerezd fokhagyma
2 maréknyi bazsalikom levél
3 dkg parmezán sajt
2 evőkanál darált dió
6 evőkanál olíva olaj
csipetnyi só, őrölt fehér bors

A fokhagymagerezdeket nagyon apróra vágjuk vagy fokhagymaprésen átnyomjuk. A sajtot lereszeljük, a bazsalikomleveleket felaprítjuk. Az összes hozzávalót alaposan elkeverjük egy tálban, miközben evőkanalanként adjuk hozzá az olíva olajt. Ha krémesebb állagot szeretnénk, gyenge fokozaton turmixoljuk. Leggyakrabban főtt tésztához – spagetti, makaróni – keverjük, de tölthetünk vele csirke- vagy pulykamellet, a főzés végén adhatunk egy-egy kanállal belőle zöldséglevesekhez, de kenhetjük akár csak pirítós kenyérre is egy-egy szelet paradicsommal. Jól záródó üvegedényben, hűtőszekrényben sokáig eltartható.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.