2010. december. 22. 08:30 Molnár Kata Orsolya Utolsó frissítés: 2010. december. 22. 08:05 Gasztro

Karácsonyi kalács olasz módra - recept

A bejgli és a mézeskalács hagyományosan ott van a magyar családok ünnepi asztalán. De itthon is egyre több helyen bukkan fel az olasz famíliák két nagy kedvence, a panettone és a pandoro.

Itália legjellegzetesebb ünnepi süteményei díszdobozos változatban már nemcsak a delikáteszek polcairól köszönnek ránk, a legtöbb szupermarketben megtalálhatjuk. S kezd divatba jönni az ajándékozása is, akárcsak Olaszországban.

A panettone a 15. század vége felé Milánóból indult hódító útjára, s éppenséggel  a város egyik szimbóluma lett. Születéséhez nem egy  legenda kötődik. Az egyik változat szerint az édes kenyeret egy szerelmetes nemes úrfi találta föl, aki beleszeretett egy szegény pék, bizonyos Toni lányába. Az ifjú, hogy megnyerje az apát, péknek adta ki magát. Leánykérőbe édes kenyérrel állított be, melyhez lisztet, élesztőt, tojást, mazsolát, kandírozott citromot és narancshéjat használt. A kenyér oly jól sikerült, hogy a fáma szerint Leonardo da Vinci jelenlétében tartották meg az esküvőt, az édességet pedig a pékmester apa után nevezték el pan di Toninak, azaz Toni kenyerének. Egy másik történet szerint a panettone egy Toni nevű konyhafiú kreációja, amivel szakácsát mentette ki szorult helyzetéből. A séf úr különleges
édességgel készült egy ünnepi alkalomra, de valami sajnálatos malőr folytán az nem sikerült. Toni mentette meg a helyzetet a saját magának sütött édes kenyérrel, mely hatalmas sikert aratott a vendégek körében. A szakács hálából a fiú után nevezte el a süteményt.

Az olaszok másik tipikus kedvence a pandoro. Ősét már a római korban is ismerték, de csak a 18. századi Veronában tökéletesítették a receptet, melyet mai formájában 1894 óta használnak, amikor is Domenico Melegatti iparszerűen kezdte gyártani. A pandoro jellegzetes 8 ágú sütőformában készül, és általában – a havat imitáló – vaníliás porcukorral hintik meg. A tojással, vajjal és a cukorral vagy mézzel ldesített kalács eredetileg a nemesek asztalára került,amit a neve:   pan d’oro, azaz aranykenyér is  jelez. Ma már több féle változatban, gyakran csokoládéval vagy tojáslikőrrel ízesítve mindenki kedvence.

Recept

Barackos panettone (Luca Montersino olasz tévésszakács és blogger receptje)

tortealcioccolato.com

Hozzávalók:
500 g liszt
500 g   élesztő
300 g tojás 
230 g nádcukor
250 g vaj
5 g só
800 g aszalt sárgabarack és egy csipet vanilía

 

 

A panettone elkészítése időigényes, de míg több fázisban pihentetjük a tésztát, bőven marad időnk más fogásokra is. Dagasszunk tésztát a tojások, a cukor, a liszt és az élesztő keverékéből. Tegyük hozzá a vajat,a sót és a vanilíát, folytassuk az összedolgozást. Ha már szépen kidolgoztuk a tésztát, pihentessük 10 percig, majd adjuk hozzá az aszalt barackot. Ezzel pihentessük közel 2 óra hosszat, utána gyúrjuk át, formázzunk belőle cipót. Újabb 30 percig még tartsuk meleg helyen, majd ismét  gyúrjuk át és formázzunk belőle cipót. Tegyük egy megfelelő edénybe, és hagyjuk kelni további 14 órán keresztül. Utolsó fázisként kenjük meg a sütemény tetejét felvert tojással. Most már jöhet a sütés180-190 fokos sütőben. Kb. 40 perc  alatt kész.