Milyen bort válasszunk húsvétra?
Húsvét táján, a tavasz kezdetén a melegedő napok letetetik velünk a nehéz téli vörösborokkal teli poharat. Ilyenkor jön el a frissebb, üdébb borok ideje.
A bor nagyon régen része a húsvéti ünnepeknek. Húsvét és bor közvetlen kapcsolatának eredetét valószínűleg az utolsó vacsora táján kell keresnünk. A Biblia szerint Jézus ekkor saját vérévé változtatta a bort. Ettől kezdve a bor szakrális italként szerves részévé vált a keresztény kultúrkörnek. A X. századból már vannak feljegyzések arról, hogy húsvétkor a templomokban a bárány, a tojás és a kalács mellett a bort is megszenteltették a hívek. A hagyomány szerint a nagyböjtben nemigen bolygatták a pincékben pihenő bort, ami talán összefüggött azzal is, hogy mulatságokat, lakodalmat sem tartottak ebben az időszakban.
A húsvéti bor kétféle funkciót tölt be az ünnepek alatt. Részben a család asztalára kerül, részben a locsolók locsolgatják vele a torkukat. Ez utóbbiakra a bor szempontjából kár sok szót vesztegetni, úgyis azt isszák, amit kapnak. A harmadik-negyedik ház után meg már mindegy. Sok kamasz egy húsvéti locsolás alkalmával részegedik le először, ami szinte beavatási szertartásnak számít egyes helyeken.
Mit ajánlhatunk húsvétra? A választás szabadságát! Nem kell ugyanazt a bort inni a főtt sonkához, melyet erős, frissen reszelt tormával eszünk, vagy a kemény tojáshoz, amit esetleg selymes majonézzel öntünk nyakon, az édes süteményekről már nem is beszélve. A kereskedelmi statisztikák szerint Magyarországon szilvesztert követően húsvétkor fogy a legtöbb pezsgő. A pezsgő soha nem rossz választás. Viszont csakis száraz pezsgőt ajánlunk, jóllehet hazánkban az édes pezsgőből hasonlíthatatlanul több fogy.
Manapság egyre többen egyre nagyobb figyelmet szentelnek az étel és a bor harmóniájának megtalálására. Sokan foglalkoznak ezzel hivatásszerűen is, a sommeliéknek kifejezetten az a feladatuk, hogy megfelelő bort ajánljanak a kiválasztott ételekhez. Mi az otthoni borválasztáshoz próbálunk segítséget nyújtani azzal, hogy a fontosabb húsvéti ételekhez a gyakorlatban is kipróbált borfajtákat párosítjuk. Íme!
- Ha sonkával találkozunk az asztalon, nézzük meg jól, kiféle-miféle. A főtt sonkához leginkább friss ízvilágú fehérborok passzolnak, mint egy szép rajnai rizling a 2009-es évjáratból. Ha véletlenül szárazabb, serrano jellegű sonka akad az utunkba, akkor nyugodtan válasszunk vörösbort. Ezek közül azonban stílusosan inkább a nálunk is kapható, délies jellegű spanyol borokat keressük.
- A tojást gyakran sonkalében főzik, ami eleve füstös alapízt ad neki. Ha ehhez még újhagyma, retek és méregerős zöldpaprika is társul, akkor a szinte még pezsgő sauvignon blanc kellemesen hűti a szájat, illata pedig a virágos bodzabokrokat, tavaszi réteket idézi.
- Ha bárány (nem birka!) kerül az asztalra, amit a háziasszony rozmaringgal sütött, akkor elsősorban pinot noire-hoz nyúljunk, vagy érettebb kadarkához. És ne feledkezzünk meg a tavaly ősszel szűrt portugieserekről sem, amelyek olyan simogatóan kísérik a rózsaszínű, omlós falatokat.
- A süteményekhez bátran bontsuk fel a karácsonykor ajándékba kapott Tokaji Szamorodnit, vagy válasszunk késői szüretelésű hárslevelűt, egyikkel sem tévedünk nagyot.