Rabszolgák eledele: a luxuséttermek sem vetik meg
Karneválherceg visszavonult, a dél-amerikai médiadömpingben már nem Rióról szólnak a hírek.
A hatalmas dél-amerikai államban, Brazíliában a karneváli időszak befejeztével, a böjt küszöbén hagyomány, hogy mindenki adományokkal segíti a rászorultabbakat. A tehetősebbektől ilyenkor élelmiszercsomagok érkeznek a riói favelákba is, a brazil nagyváros zegzugos, hegyoldalakba épült nyomornegyedeibe. A böjti adománycsomagokból nem maradhatnak ki az alapvető élelmiszerek, a bab, a rizs és a maniókaliszt.
Feketebabból készül az egyik legjellegzetesebb brazil étel, a feijoada, ami mindennapos a háztartásokban, de a luxuséttermek kínálatában is szerepel. Eredetileg a rabszolgák étke volt. A birtokokon a konyhai maradékokat – amikből ma is összeáll ez a fogás – egy vályúba öntötték, s a rabszolgák ebből merhettek maguknak. A feijoada alapja a hagymás, fokhagymás fekete bab, amit különféle sült húsokkal, kolbásszal, csíkokra vágott zellerrel, kellevelekkel, zöldfűszerekkel és pirított maniókaliszttel gazdagítanak. Az egészet hagymás-erőspaprikás mártással, molhoval öntik le. A tetejére meghámozott, cikkekre vágott narancsszeletek is kerülhetnek. Az ételegyveleget cserépedényben tálalják, mellé külön kis tálkában a rizst. Persze, hogy végül is mi kerül bele, azt a favelák népe sose tudja előre. A felmérések szerint Rióban 750 favela van, 1,3 millió lakossal.
A ma már turistalátványosságként is szolgáló negyedekben a szerencsétlen sorsú emberek egész évben rászorulnak a támogatásra. Nem csoda, hogy ők azok, akik sorba szoktak állni a harci kakasok húsáért. Az amerikai kontinens spanyol és portugál gyökerű országainak egy részében ma is népszerűek a peleák, a kakasviadalok, habár ezt a legtöbb helyen tiltják. A legyőzött harci kakasokat általában a küzdőtér bejáratánál várakozó szegényeknek adják. A szárnyasokból leginkább a mi sűrű gulyásunkhoz hasonló étel készül paradicsommal, hagymával. Többnyire azonban örülnek, ha megvan a napi betevő farofájuk, ami egy tálka pirított maniókaliszt hagymával, tojással, pláne, ha kerül hozzá kesudió, banán, mazsola vagy olívabogyó.
Az idén a böjti adományozással egy időben nagyszabású állami jótékonysági akcióra is sor került, bár ennek keretében a határokon túlra jutott egy jelentős mennyiségű élelmiszerszállítmány. A Brazil Szövetségi Köztársaság elnöke, Luiz Inácio Lula da Silva aláírásával született meg a dekrétum, mely szerint 260 ezer tonna élelmet adományoznak 12 afrikai, ázsiai, latin-amerikai országnak. Az első helyen állt a közelmúltban földrengés sújtotta Haiti, és a térségből El Salvador, Guatemala, Bolívia. Az adományból részesült Palesztina, Zimbabwe, Angola, a Zöld-foki szigetek, Bissau-Guinea, Mozambik, São Tomé és Príncipe, Kelet-Timor (az utóbbi hat ország a Portugál Nyelvű Országok Közösségének, a CPLP-nek a tagja). 100 ezer tonna bab, ugyanennyi kukorica, 50 ezer tonna hántolatlan rizs és 10 ezer tonna tejpor került ezekbe az országokba.