2009. december. 22. 10:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 22. 10:05 Gasztro

Már most érdemes megvenni az ünnepi pontyot

Gondokat okoz az elmúlt hétvége hideg időjárása a belföldi élőponty-ellátásban a termelőknél és a szállítóknál a Haltermelők Országos Szövetsége és Terméktanácsa (Haltermosz) információi szerint.

Orosz Sándor, szervezet ügyvezető elnöke hétfőn közleményben tájékoztatta az MTI-t arról, hogy az elmúlt napokban tapasztalt hideg, valamint az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) által beharangozott ónos eső is várhatóan nehézségeket okoz az ütemes halszállításban. Ezért  a szakmai szervezet javasolja, hogy a vásárlók ne hagyják az utolsó pillanatra a termék beszerzését.

A magyar haltermés 22-24 ezer tonna körül lesz az idén,  némileg meghaladva a tavalyit, ez a többéves átlag körüli mennyiség - tájékoztatta Orosz Sándor korábban az MTI-nek. Hozzátette: tíz év alatt jelentős mértékben, 1,2-1,3 kilogrammal emelkedett a magyar halfogyasztás. Így most halból Magyarországon évente az egy főre eső fogyasztás 4,2 kilogramm, amit 2013-ig 6 kilogrammra akarnak növelni. Az összes halfogyasztás mintegy 30 százaléka az év utolsó hónapjára esik Magyarországon.

Magyarországon az emberek főként pontyot fogyasztanak, ám népszerű lett az afrikai harcsa, a busa, a süllő is. A magyarországi halfogyasztáson belül a magyar termékek aránya 60 százalékot ér el.  Az árak a tavalyihoz hasonlóak a szakember szerint. Az élő ponty kilója most 930-1050 forint körül mozog, a pontyszelet pedig 1300-1700 forint kilónként. A bőrös afrikai harcsa filét például a különböző elárusító helyeken 1800-2200 forintért kínálják kilogrammonként. A busa kilója 700-900 forint a 47. heti adatok szerint.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.