2009. november. 27. 05:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 26. 23:53 Gasztro

Tökéletes menü újborhoz – a séf receptje

Szent Márton, vagyis az újbor csapra verésének napját olyan komolyan veszik a borászok, hogy a friss nedű kizárólag november 6-án, éjfél után egy perccel kerülhet csak kereskedelmi forgalomba. Az utóbbi hetekben már szerte az országban megkóstolhatták a borbarátok a legújabb évjáratot.

A borászok azokat a borokat is újbornak nevezik, amelyekben még nem dominálnak az érlelési ízek és illatok, mivel a tökéletes újbor az erjesztés után, érlelés nélkül kerül a palackba. Az újborok különleges aromája és íze rövid életű, ezért nem érdemes sokáig tárolni abban a hiszemben, hogy az idő múlásával még jobb lesz.

Az újbor egyre nagyobb népszerűségét növeli, hogy a hozzávaló ételek párosítása sem okoz komoly fejtörést, hiszen nyers vagy párolt zöldséggel, fehér húsokkal vagy hallal is kiváló ízharmóniát alkot. A lényeg, hogy mindig hűtve szervírozzuk. Ha nemcsak koccintani akarunk otthon, de szívesen kipróbálnánk magunk is néhány, újborhoz való fogást,  akkor kövessük Fazekas Lászlót, az Arcade Bistro séfjét.

A séf receptjei
Szőlőleves kék sajtokkal


Egy üveg száraz fehérbort egy csipet cukorral és sóval elfőzünk (ötödére redukálunk). Egy félmaréknyi fehér szőlőt egy pillanatra a borredukcióba dobunk, majd azonnal leszűrjük, de a bort nem öntjük ki. Fél liter tejet, fél liter tejszínt és 3 deci vizet forráspontig hevítünk. Ezt 6 tojás sárgájára forrón ráöntjük, majd langyosan beleáztatunk 5-6 szép bazsalikom levelet. Ehhez hozzáadjuk az előzőleg meghámozott szőlőt és a borredukciót. Pár csepp citromlével és cukorral ízesítjük, majd tálalásig hűtőben tároljuk.

Konfitált libamáj aranymazsolával

Variáció libamájra. Újborhoz való
© Stiller Ákos
Fél kg puha hízott libamájat sóval, fehérborssal megfűszerezünk, majd gyöngyöző libazsírban körülbelül 30-35 percig konfitáljuk (abáljuk),  utána azonnal jeges vízbe tesszük. Egy serpenyőt pár csepp olajjal füstölésig hevítünk, majd a szárazra törölt jéghideg libamájat barnára sütjük, lehűtjük és hűtőbe tesszük. A 10 dkg aranymazsolát 4-5 evőkanál mézen habzásig felfuttatunk, sózzuk és felöntjük körülbelül 2 deci száraz fehérborral, ízesítjük pár csepp balzsamecettel és sziruposra főzzük. A vékonyra felszeletelt libamájak alá öntjük a mártást és megszórjuk pirított dióval.

Mustban pácolt libamell bulgur kásával

Lehetőség szerint fél liter szűretlen mustot fél liter vízzel, egy gerezd egész fokhagymával, 3-4 szem borókabogyóval, két szál friss kakukkfűvel 10-15 percig főzünk, majd lehűtjük. Az előzőleg lebőrözött libamelleket 3-4 napra ebbe a fűszeres pácba tesszük, a libamell zsírját pedig kisütjük.  3-4 nap után a szárazra törölt libamelleket oldalanként 2-2 percig sütjük, majd langyos helyen pihentetjük a tálalásig. 20 dkg bulgurt kevés libazsíron aranysárgára pirítunk, sóval fűszerezünk, egy fél vöröshagymát hozzáadunk és felöntjük 3,5 dl forrásban lévő vízzel, vagy a szárnyas alaplevével. A puhára párolt bulgurt villával gyengén felkeverjük és végezetül frissen vágott snidlinget adunk hozzá.

Sabayon aszúból, csokoládés piskótával

2 deci jó minőségű aszút hidegen elkeverünk 6 tojás sárgájával, fél deci dupla tejszínnel (45-50 százalékos tejszín) és egy csipet sóval. Fém keverőtálba öntjük és gőz fölött habbá verjük. 10 dkg keserű csokoládét 5 dkg vajjal vízgőz felett felolvasztunk, majd melegen 4 tojás sárgájához adjuk és simára elkeverjük. Hozzáadjuk a 4 tojás lágyan felvert habját, majd beleemelünk három evőkanál átszitált lisztet. A masszát vékonyan elkenjük egy kivajazott tepsiben és 150 Celsius fokon 2x5 percig sütjük. A közepének lágynak kell maradnia. Miután teljesen kihűlt 3-4 cm-es csíkokra vágjuk.