2009. május. 25. 14:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 25. 15:04 Gasztro

Magyar cukrászda Tokióban – eredeti recept

A Gerbeaud június 17-én megnyitja első külföldi cukrászdáját Tokió belvárosában, a Ginza körzetében.

Három éve tartó előkészítés, szervezés után május 21-én ünnepélyes keretek között írta alá Pintér Katalin, a Gerbeaud- ház ügyvezető igazgatója és Takao Inoh, a japán ICube cég ügyvezetője a tokiói Gerbeaud cukrászda nyitásáról és működéséről szóló szerződést.

A Gerbeaud Cukrászda Arany Szalonjában tartott aláírási ceremónián részt vett a japán nagykövet Shinichi Nabekura és Christian Mühlethaler svájci nagykövet is, tekintettel arra, hogy a névadó, Gerbeaud Emil genfi születésű.

A tokiói Gerbeaud Cukrászda ünnepélyes megnyitása része az idén Japánban zajló Magyar Kulturális Évad programsorozatának. A japán-magyar diplomáciai kapcsolatokat 140 évvel ezelőtt vette fel egymással a két ország. A Gerbeaud Cukrászda ennél egy kicsit „öregebb”, hiszen tavaly ünnepelte 150. születésnapját.

A 120 négyzetméter alapterületű Gerbeaud Tokióban ugyanolyan asztalok, székek és berendezési tárgyak kapnak helyet, mint Budapesten a Vörösmarty téri cukrászdában. A kínálat javát a tradicionális magyar sütemények - Esterházy torta, Dobos torta, Gerbeaud szelet -, teasütemények, kandírozott gyümölcsök képezik. Több mint egy évet tanult Magyarországon, a Gerbeaud termelőüzemében az a japán cukrász, aki a japán főváros vendégeknek prezentálja majd a magyar finomságokat. Tokióban Böléné Vlasics Gyöngyi – a Gerbeaud Kávéház igazgatónője – vezeti a cukrászdát, míg a japán cukrászok munkáját László Péter mestercukrász segíti.

A cukrászda után még ez év végén egy édességbolt is nyílik Tokióban, ahol a Gerbeaud csokoládékat és bonbonokat lehet majd kapni. Bár a Vörösmarty (anno Gizella) téri cukrászdát Kugler Henrik alapította 151 esztendővel ezelőtt, mégis a Svájcból elszármazott – Angliában, Franciaországban és Németországban tanult - Gerbeaud Emil tette világhírűvé. Az ő születésének 155. és halálának 90. évfordulója is az idén van, így az új üzlet nyitásánál méltóbban aligha lehetne tisztelegni emléke előtt.

Recept
Gerbeaud szelet (eredeti)
Hozzávalók a tésztához: 40 dkg liszt, 20 dkg zsír vagy vaj, 5 dkg cukor, 2 kanál tej, 1 tojás, 1 tojás sárgája, 1 dkg élesztő, késhegynyi szódabikarbóna.

Hozzávalók a töltelékhez: 13 dkg darált dió, 10 dkg cukor, sárgabarack lekvár.

A lisztet összedolgozzuk a cukorral, a zsiradékkal és a tojással, hozzáadjuk a tejben felfuttatott élesztőt, a tojás sárgáját és a szódabikarbónát. A tésztát alaposan kidol-gozzuk, három részre osztjuk, késfok vastagságúra nyújtjuk. Az egyiket – kikent – tepsibe fek-tetjük és megkenjük baracklekvárral,behintjük darált dió és cukor keverékével, majd óvatosan ráfektetjük a második lapot, megismételjük a müveletet, a tetejére helyezzük a harmadik tésztalapot. 1 óráig pihentetjük, utána lassú tűzön megsütjük. Ha kész,kihűtjük és a tetejét bevonjuk csokoládémázzal.

(Forrás: Szakál László: Híres emberek híres receptjei)

















hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.